kate - en to ru translation catalogue (316 entries)

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cppgpl.cpp.katetemplate line 1
en: C++ Source File (GPL)
ru: Исходный файл С++ (GPL)

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cppgpl.cpp.katetemplate line 1 i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cppgpl.hh.katetemplate line 1 i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cpplgpl.cpp.katetemplate line 1 i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cpplgpl.hh.katetemplate lin
en: Source Code
ru: Исходный код

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cppgpl.cpp.katetemplate line 2
en: A very simple GPL C++ source file
ru: Простой исходный файл С++ с GPL

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cppgpl.hh.katetemplate line 1
en: C++ Header (GPL)
ru: Заголовочный файл С++ (GPL)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cppgpl.hh.katetemplate line 2
en: A very simple GPL C++ header file
ru: Простой заголовочный файл С++ с GPL

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cpplgpl.cpp.katetemplate line 1
en: C++ Source File (LGPL)
ru: Исходный файл С++ (LGPL)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cpplgpl.cpp.katetemplate line 2
en: A very simple LGPL C++ source file
ru: Простой исходный файл С++ с LGPL

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cpplgpl.hh.katetemplate line 1
en: C++ Header (LGPL)
ru: Заголовок С++ (LGPL)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/cpplgpl.hh.katetemplate line 2
en: A very simple LGPL C++ header file
ru: Простой заголовочный файл С++ с LGPL

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/docbookchapter.xml.katetemplate line 1
en: Kate Plugin Docbook Chapter
ru: Раздел документации Docbook о модуле Kate

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/docbookchapter.xml.katetemplate line 2
en: Documentation
ru: Документация

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/docbookchapter.xml.katetemplate line 3
en: This creates a suitable beginning of a docbook chapter for a Kate plugin.
ru: Создаёт начало главы документации в формате Docbook о модуле для Kate.

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/html.katetemplate line 2
en: Internet
ru: Интернет

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/html.katetemplate line 3
en: This will create a very basic HTML file with the HTML 4.01 strict DTD.
ru: Будет создан шаблон HTML файла, соответствующий HTML 4.01 strict DTD (строгое ОТД).

[ctx: @item:inmenu]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/language.xml.katetemplate line 1
en: Kate Highlight Definition
ru: Правила подсветки Kate

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file ./plugins/filetemplates/templates/language.xml.katetemplate line 3
en: This template will create the basics of a kate highlight definition file.
ru: Создание базового файла правил подсветки Kate.

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
ru: Файл «%1» не может быть открыт, поскольку является папкой, а не обычным файлом.

en: All documents written to disk
ru: Документы сохранены на диск

en: Document written to disk
ru: Документ сохранён на диск

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
ru: <p><b>w/wa &mdash; сохранить документ(ы) на диск</b></p><p>Использование: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Сохранить текущий документ(ы) на диск. Есть два варианта команды:<br /> <tt>w</tt> &mdash; сохранить текущий документ на диск<br /> <tt>wa</tt> &mdash; сохранить все открытые документы на диск.</p><p>Если для документа ещё не задано имя файла, будет открыт файловый диалог.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
ru: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [сохранить и] выйти</b></p><p>Использование:<tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Выйти из приложения. Если предваряется <tt>w</tt>, то открытые документ(ы) предварительно сохраняются на диск. Возможны несколько вариантов команды: <br /> <tt>q</tt> &mdash; закрыть текущий документ.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; закрыть все документы, по сути выход из приложения.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; сохранить текущий документ на диск и закрыть его.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; сохранить все документы на диск и выйти.</p><p>Во всех случаях после закрытия последнего документа приложение завершается. Если для документа ещё не задано имя файла и он должен быть сохранён, будет открыт файловый диалог.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
ru: <p><b>x/xa &mdash; сохранить и выйти</b></p><p>Использование:<tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Сохранить документ(ы) и выйти из приложения. Есть два варианта команды:<br /> <tt>x</tt> &mdash; закрыть текущий документ.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; закрыть все документы, по сути выход из приложения.</p><p>Во всех случаях после закрытия последнего документа приложение завершается. Если для документа ещё не задано имя файла и он должен быть сохранён, будет открыт файловый диалог.</p><p>В отличии от команды «w» эта сохраняет документ, только если он был изменён.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ru: <p><b>sp,split&mdash; Разделить текущую область редактирования на две по горизонтали.</b></p><p>Использование: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Результат: две области редактирования с тем же самым документом.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ru: <p><b>vs,vsplit&mdash; Разделить текущую область редактирования на две по вертикали.</b></p><p>Использование: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Результат: две области редактирования с тем же самым документом.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
ru: <p><b>[v]new &mdash; разделить область редактирования и создать новый документ.</b></p><p>Использование:<tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Разделить текущую область редактирования и создать в одной из них пустой документ. Есть два варианта команды:<br /> <tt>new</tt> &mdash; разделить текущую область редактирования на две по горизонтали и создать документ.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; разделить текущую область редактирования на две по вертикали и создать документ.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it has been changed by another program.</p>
ru: <p><b>e[dit] &mdash; обновить текущий документ.</b></p><p>Использование: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Открыть документ заново и начать его редактирование. Это может быть удобно для повторной правки файла, изменённого другим приложением.<b>

en: Configure
ru: Настройка

en: Application
ru: Приложение

en: Application Options
ru: Настройки приложения

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
ru: Общие

en: General Options
ru: Общие параметры

en: &Behavior
ru: &Поведение

en: Wa&rn about files modified by foreign processes
ru: &Предупреждать об изменении файла другой программой

en: If enabled, when Kate receives focus you will be asked what to do with files that have been modified on the hard disk. If not enabled, you will be asked what to do with a file that has been modified on the hard disk only when that file is tried to be saved.
ru: Показывать предупреждение об изменении файла другой программой сразу при получении окном фокуса. Примечание: если параметр не выбран, предупреждение будет показываться только при попытке сохранить изменённый файл на диск.

en: Meta-Information
ru: Метаинформация

en: Keep &meta-information past sessions
ru: Со&хранять сеанс

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
ru: Включите эту опцию чтобы сохранять настройки сеанса такие как установленные закладки. Эти настройки будут восстановлены если документ не был изменён с момента последнего редактирования.

en: &Delete unused meta-information after:
ru: &Удалить информацию о сеансе через:

en: (never)
ru: (никогда)

en: Sessions
ru: Сеансы

en: Session Management
ru: Управление сеансами

en: Elements of Sessions
ru: Элементы сеанса

en: Include &window configuration
ru: &Восстанавливать положение и размеры окна

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open Kate
ru: Включите этот параметр, чтобы восстанавливать расположение элементов интерфейса при запуске редактора

en: Behavior on Application Startup
ru: Поведение при запуске приложения

en: &Start new session
ru: &Начать новый сеанс

en: &Load last-used session
ru: &Загрузить последний сеанс

en: &Manually choose a session
ru: &Выбрать сеанс

en: Plugins
ru: Модули

en: Plugin Manager
ru: Управление модулями

en: Editor Component
ru: Компонент редактирования

en: Editor Component Options
ru: Настройка компонента редактирования

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en:  day |  days
ru[0]:  день
ru[1]:  дня
ru[2]:  дней
ru[3]:  день

en: Name
ru: Название

en: Comment
ru: Комментарий

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
ru: Здесь показаны все доступные модули Kate. После включении флажка у соответствующего модуля он будет загружен при следующем запуске Kate.

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.
ru: Компонент текстового редактора KDE не найден.
    Возможно, среда KDE установлена неправильно.

en: The supposedly temporary file %1 has been modified. Do you want to delete it anyway?
ru: Временный файл %1 был изменён. Вы всё равно хотите его удалить?

en: Delete File?
ru: Удалить файл?

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
ru: <p>х?Документ «%1» был изменён, но не сохранён.</p><p>Сохранить изменения или отклонить их?</p>?

en: Close Document
ru: Закрыть документ

en: Save As
ru: Сохранить как

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
ru: Открывается новый файл при выходе из Kate. Выход прерван.

en: Closing Aborted
ru: Выход прерван

en: Starting Up
ru: Запуск

en: Reopening files from the last session...
ru: Открываются файлы последнего сеанса...

en: Errors/Warnings while opening documents
ru: При открытии документа возникли ошибки/замечания

en: Kate - Advanced Text Editor
ru: Kate — мощный текстовый редактор

en: (c) 2000-2005 The Kate Authors
ru: © Авторы Kate, 2000-2005

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Core Developer
ru: Ведущий разработчик

en: Developer & Highlight wizard
ru: Разработчик, мастер подсветки

en: The cool buffersystem
ru: Мощный буфер

en: The Editing Commands
ru: Команды правки

en: Testing, ...
ru: Тестирование и пр. пр.

en: Former Core Developer
ru: Создатель

en: KWrite Author
ru: Автор KWrite

en: KWrite port to KParts
ru: Перенос KWrite на KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ru: Журнал действий KWrite, объединение с KSpell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ru: Подсветка синтаксиса XML в KWrite

en: Patches and more
ru: Заплатки и прочее

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ru: Подсветка для RPM spec-файлов, Perl, diff и других

en: Highlighting for VHDL
ru: Подсветка VHDL

en: Yury Lebedev
ru: Юрий Лебедев

en: Highlighting for SQL
ru: Подсветка SQL

en: Highlighting for Ferite
ru: Подсветка Ferite

en: Highlighting for ILERPG
ru: Подсветка ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
ru: Подсветка LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
ru: Подсветка файлов Makefile, скриптов Python

en: Highlighting for Python
ru: Подсветка Python

en: Highlighting for Scheme
ru: Подсветка Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
ru: Список ключевых слов и типов данных PHP

en: Very nice help
ru: Очень хорошая справка

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ru: Все те люди, которые помогали в разработке и которые не упомянуты

en: Start Kate with a given session
ru: Запуск Kate с указанным сеансом

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'
ru: Запуск Kate с новым безымянным сеансом, подразумевает параметр «-n»

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all
ru: Запустить новый экземпляр Kate (если не используется вместе со --start и указанный сеанс уже не открыт в другом); при запуске Kate без каких либо параметров или URL данный параметр включается автоматически

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open
ru: Блокировать завершение нового процесса Kate, пока не будут закрыты файлы, указанные в URL

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened)
ru: Попытаться использовать уже запущенный экземпляр Kate с указанным PID (если не используется вместе со --start и указанный сеанс уже не открыт в другом экземпляре)

en: Set encoding for the file to open
ru: Кодировка открываемого файла

en: Navigate to this line
ru: Перейти на строку

en: Navigate to this column
ru: Перейти на столбец

en: Read the contents of stdin
ru: Читать со стандартного ввода

en: Reuse existing Kate instance; default, only for compatibility
ru: Использовать уже запущенный экземпляр приложения Kate; используется по умолчания, параметр сохранён для совместимости

en: Document to open
ru: Открыть документ

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
ru: Показать/скрыть строку состояния вида

en: Sho&w Path
ru: Показать п&уть

en: Show the complete document path in the window caption
ru: Показать полный путь к файлу документа в заголовке окна

en: Create a new document
ru: Создать новый документ

en: Open an existing document for editing
ru: Открыть существующий документ для изменения

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
ru: Список последних файлов, которые редактировались в Kate, с возможностью повторного открытия этих файлов.

en: Save A&ll
ru: Сохранить &все

en: Save all open, modified documents to disk.
ru: Сохранить все открытые и изменённые документы.

en: &Reload All
ru: Обновить &все

en: Reload all open documents.
ru: Обновить все открытые документы.

en: Close Orphaned
ru: Закрыть недоступные

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
ru: Закрыть все открытые документы, которые уже невозможно открыть заново из-за того, что соответствующие файлы стали недоступны.

en: Close the current document.
ru: Закрыть текущий документ.

en: Close Other
ru: Закрыть остальные

en: Close other open documents.
ru: Закрыть остальные открытые документы.

en: Clos&e All
ru: Закрыть вс&е

en: Close all open documents.
ru: Закрыть все открытые документы.

en: Close this window
ru: Закрыть окно

en: &New Window
ru: &Новое окно

en: Create a new Kate view (a new window with the same document list).
ru: Создание нового вида Kate (новое окно с тем же списком документов).

en: Open W&ith
ru: Открыть &в

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
ru: Открывает текущий документ в другом приложении, зарегистрированным для этого типа файлов или в приложении, которые вы укажете вручную.

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
ru: Настройка привязок «горячих» клавиш.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
ru: Настройка кнопок на панели инструментов.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
ru: Настройка различных параметров программы.

en: This shows useful tips on the use of this application.
ru: Показ полезных для использования программы советов.

en: &Plugins Handbook
ru: Руководство по &модулям

en: This shows help files for various available plugins.
ru: Вывести справочную информацию по доступным модулям.

en: &About Editor Component
ru: &О компоненте редактирования

[ctx: Menu entry Session->New]
en: &New
ru: &Новый

en: &Open Session
ru: &Открыть сеанс...

en: &Save Session
ru: &Сохранить сеанс

en: Save Session &As...
ru: Сохранить сеанс &как...

en: &Manage Sessions...
ru: &Управление сеансами...

en: &Quick Open Session
ru: О&ткрыть сеанс

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
ru: Будут закрыты все открытые документы. Продолжить?

en: Close all documents
ru: Закрытие всех документов

en: &Other...
ru: &Другое приложение...

en: Application '%1' not found.
ru: Приложение %1 не найдено.

en: Application not found
ru: Приложение не найдено

en: Tool &Views
ru: &Боковые панели

en: Show Side&bars
ru: Показывать &боковые панели

en: Show %1
ru: Показать панель «%1»

en: Configure ...
ru: Настроить...

en: Behavior
ru: Поведение

en: Make Non-Persistent
ru: Автоматическое размещение

en: Make Persistent
ru: Постоянное место

en: Move To
ru: Поместить

en: Left Sidebar
ru: Слева

en: Right Sidebar
ru: Справа

en: Top Sidebar
ru: Сверху

en: Bottom Sidebar
ru: Снизу

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
ru: <qt>Вы скрыли боковые панели. Получить прямой доступ к скрытым панелям с помощью мыши теперь невозможно. Для того, чтобы вернуть их, вызовите пункт меню <b>Окно &gt; Боковые панели &gt; Показывать боковые панели</b>. Кроме того, можно получить доступ к разным боковым панелям с помощью предварительно заданных комбинаций клавиш.</qt>

en: Documents Modified on Disk
ru: Документы на диске изменены

en: &Ignore Changes
ru: &Игнорировать

en: &Reload
ru: О&бновить

en: Remove modified flag from selected documents
ru: Просто удалить метку "Изменён" для выбранных документов

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
ru: Переписать выбранные документы, отклонить изменения на диске и закрыть диалог, если больше нет необработанных документов

en: Reload selected documents from disk
ru: Перезагружает выбранные документы

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
ru: <qt>Документы, перечисленные ниже, были изменены на диске.<p>Выберите один из них (или несколько одновременно) и нажмите кнопку действия, чтобы очистить список.</p></qt>

en: Filename
ru: Имя файла

en: Status on Disk
ru: Состояние на диске

en: Modified
ru: Изменён

en: Created
ru: Создан

en: Deleted
ru: Удалён

en: &View Difference
ru: &Просмотреть различие

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document, and shows the difference with the default application. Requires diff(1).
ru: Вычисляет различие между содержимым редактора и файлом на диске для выбранного документа и показывает различие в приложении по умолчанию. Требуется утилита diff(1).

en: Could not save the document 
    '%1'
ru: Не удаётся сохранить документ 
    «%1»

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ru: Сбой команды diff. Убедитесь, что программа diff(1) установлена и доступна в пути, определённом переменной PATH.

en: Error Creating Diff
ru: Ошибка создания Diff

en: Besides white space changes, the files are identical.
ru: Файлы идентичны за исключением отступов (пробелов).

en: Diff Output
ru: Вывод Diff (сравнение)

en: Save As (%1)
ru: Сохранить как (%1)

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ru: Файл с именем «%1» уже существует. Вы точно хотите заменить его?

en: Overwrite File?
ru: Заменить файл?

en: Save Documents
ru: Сохранить документы

en: &Save Selected
ru: Сохранить &выбранные

en: Do &Not Close
ru: Не закрывать

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
ru: <qt>Документы были изменены. Сохранить их перед закрытием?</qt>

en: Documents
ru: Документы

en: Location
ru: Расположение

en: Se&lect All
ru: &Выбрать все

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
ru: Не удаётся сохранить данные.

en: Internal error: there is more than one instance open for a given session.
ru: Внутренняя ошибка: один сеанс открыт в нескольких запущенных экземплярах Kate.

en: Session '%1' is already opened in another kate instance, change there instead of reopening?
ru: Сеанс «%1» уже открыт в другом экземпляре Kate. Переключиться на уже открытый сеанс вместо повторного открытия?

en: No session selected to open.
ru: Сохранённый сеанс не найден.

en: No Session Selected
ru: Нет сеансов

en: No session selected to copy.
ru: Для копирования не выделена ни одна сессия.

en: Specify New Name for Current Session
ru: Новое название текущего сеанса

en: There is already an existing session with your chosen name.
    Please choose a different one
    Session name:
ru: Сеанс с таким именем уже существует.
    Выберите другое имя
    Имя сеанса:

en: Session name:
ru: Название сеанса:

en: To save a session, you must specify a name.
ru: Для сохранения сеанса вы должны указать название сеанса.

en: Missing Session Name
ru: Название сеанса не указано

en: Session Chooser
ru: Выбор сеанса

en: Open Session
ru: Открыть сеанс

en: New Session
ru: Новый сеанс

en: Session Name
ru: Название сеанса

[ctx: The number of open documents]
en: Open Documents
ru: Открытые документы

en: Use selected session as template
ru: Использовать выбранный сеанс в качестве шаблона

en: &Always use this choice
ru: &Запомнить выбор

en: &Open
ru: &Открыть

en: Manage Sessions
ru: Управление сеансами

en: &Rename...
ru: &Переименовать...

en: Specify New Name for Session
ru: Переименовать сеанс

en: The session could not be renamed to "%1", there already exists another session with the same name
ru: Невозможно переименовать в «%1»: сеанс с таким именем уже существует

en: Session Renaming
ru: Переименовании сеанса

en: Split Ve&rtical
ru: Разделить по &вертикали

en: Split the currently active view vertically into two views.
ru: Разделить текущее окно по вертикали на два вида.

en: Split &Horizontal
ru: Разделить по &горизонтали

en: Split the currently active view horizontally into two views.
ru: Разделить текущее окно по горизонтали на два вида.

en: Cl&ose Current View
ru: Закрыть &текущий вид

en: Close the currently active split view
ru: Закрыть текущий активный вид

en: Next Split View
ru: Следующий вид

en: Make the next split view the active one.
ru: Делает следующий вид активным

en: Previous Split View
ru: Предыдущий вид

en: Make the previous split view the active one.
ru: Делает предыдущий вид активным

en: Move Splitter Right
ru: Переместить разделитель вправо

en: Move the splitter of the current view to the right
ru: Переместить разделитель текущего документа вправо

en: Move Splitter Left
ru: Переместить разделитель влево

en: Move the splitter of the current view to the left
ru: Переместить разделитель текущего документа влево

en: Move Splitter Up
ru: Переместить разделитель вверх

en: Move the splitter of the current view up
ru: Переместить разделитель текущего документа вверх

en: Move Splitter Down
ru: Переместить разделитель вниз

en: Move the splitter of the current view down
ru: Переместить разделитель текущего документа вниз

en: Show Cursor Position
ru: Координаты курсора

en: Show Characters Count
ru: Количество символов

en: Show Insertion Mode
ru: Режим вставки

en: Show Selection Mode
ru: Режим выделения

en: Show Encoding
ru: Кодировка

en: Show Document Name
ru: Имя документа

en: Open File
ru: Открыть файл

en:  Line: %1 Col: %2
ru:  Строка: %1 Столбец: %2

en:  Characters: %1
ru:  Символов: %1

en:  INS
ru:  ВСТАВКА

en:  LINE
ru:  СТРОКА

en:  BLOCK
ru:  БЛОК

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
ru: Разделить окно

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: Menu (sessions)
en: Sess&ions
ru: Се&анс

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ru: &Справка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: Menu (viewspace_popup_statusbar)
en: &Status Bar Items
ru: Элементы &строки состояния

en: Close
ru: Закрыть

en: Copy Filename
ru: Копировать имя файла

en: Copy the filename of the file.
ru: Копировать имя файла.

en: Tree Mode
ru: Дерево

en: Set view style to Tree Mode
ru: Показывать документы в виде дерева папок.

en: List Mode
ru: Список

en: Set view style to List Mode
ru: Показывать документы в виде списка.

en: Document Name
ru: Имени документа

en: Sort by Document Name
ru: Сортировать по имени документа.

en: Document Path
ru: Пути к документу

en: Sort by Document Path
ru: Сортировать по пути к документу.

en: Opening Order
ru: Порядку открытия

en: Sort by Opening Order
ru: Сортировать по порядку открытия.

en: Open With
ru: Открыть &в

en: View Mode
ru: Режим просмотра

en: Sort By
ru: Сортировать по

en: Background Shading
ru: Подсветка фона

en: &Viewed documents' shade:
ru: Подсветка &просмотренных документов:

en: &Modified documents' shade:
ru: Подсветка &изменённых документов:

en: &Sort by:
ru: &Сортировать по:

en: &View Mode:
ru: &Режим просмотра:

en: Tree View
ru: Дерево документов

en: List View
ru: Список документов

en: &Show Full Path
ru: П&оказывать полный путь

en: When background shading is enabled, documents that have been viewed or edited within the current session will have a shaded background. The most recent documents have the strongest shade.
ru: При включении подсветки фона документы, просмотренные или изменённые в текущем сеансе, будут иметь затенённый фон. Последние документы будут выделены этим цветом.

en: Set the color for shading viewed documents.
ru: Задать цвет для подсветки просматриваемых документов.

en: Set the color for modified documents. This color is blended into the color for viewed files. The most recently edited documents get most of this color.
ru: Задать цвет для изменённых документов. Этот цвет будет смешиваться с цветом просматриваемых файлов. Последние документы будут выделены этим цветом.

en: When enabled, in tree mode, top level folders will show up with their full path rather than just the last folder name.
ru: При включении этого параметра, в режиме просмотра документов в виде дерева, у папок верхнего уровня будут указаны полные пути, а не их имена.

[ctx: %1 is the full path]
en: <p><b>%1</b></p><p>The document has been modified by another application.</p>
ru: <p><b>%1</b></p><p>Документ был изменён в другом приложении.</p>

en: Document Tree
ru: Дерево документов

en: Show open documents in a tree
ru: Просмотр открытых документов в дереве папок

en: Configure Documents
ru: Список документов

en: &Show Active
ru: &Показать активный документ

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
ru: <p><b>b,buffer &mdash; Перейти к документу («буферу») N из списка открытых документов</b></p><p>Использование: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
ru: <p><b>bp,bprev &mdash; перейти к предыдущему буферу</b></p><p>Использование: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Перейти на <b>N</b> документов («буферов») назад в списке открытых документов. </p><p> По умолчанию <b>N</b> равно 1.</p><p>По достижении начала списка осуществляется переход в его конец.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
ru: <p><b>bn,bnext &mdash; переключиться на следующий буфер</b></p><p>Использование: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Перейти на <b>N</b> документов («буферов») вперёд в списке открытых документов. По умолчанию <b>N</b> равно 1.</p><p>По достижении конца списка осуществляется переход в его начало.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ru: <p><b>bf,bfirst &mdash; Первый буфер</b></p><p>Использование: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Перейти к первому документу («буферу») из списка открытых документов.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ru: <p><b>bl,blast &mdash; последний буфер</b></p><p>Использование: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Перейти к последнему документу («буферу») из списка открытых документов.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Actions
ru: Действия

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, menu)
en: The menu under which to place this item such as 'tools' or 'settings', or None.
ru: Меню, к которому будет добавлено действие, например, «Сервис» или «Настройки», либо ни одно из них.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelActionIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPageIcon)
en: Icon:
ru: Значок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMenu)
en: Menu:
ru: Меню:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelText)
en: Text:
ru: Текст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShortcut)
en: Shortcut:
ru: Комбинация клавиш:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelActions)
en: Action:
ru: Действие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConfigPages)
en: Page:
ru: Страница:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reload Selected Plugins
ru: Перезагрузить выбранные модули

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, reload)
en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Python Plugins
ru: Модули Python

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kate comes with a nice set of plugins, providing simple
    and advanced features of all sorts.</p>
    <p>You can enable/disable plugins to suit your needs in the configuration dialog,
    choose <strong>Settings -&gt;configure</strong> to launch that.</p>
ru: <p>Kate поставляется с набором модулей, обеспечивающих простые и 
    расширенные возможности для редактирования.</p>
    <p>Вы можете активизировать и выключить определённые модули в диалоге настройки 
    <strong>Настройка -&gt;Настроить Kate</strong></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can swap the characters on each side of the cursor just by pressing
    <strong>Ctrl+T</strong></p>
ru: <p>Вы можете поменять символы справа и слева от курсора местами, нажав 
    <strong>Ctrl+T</strong></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can export the current document as a HTML file, including
    syntax highlighting.</p>
    <p>Just choose <strong>File -&gt; Export -&gt; HTML...</strong></p>
ru: <p>Вы можете экспортировать текущий документ в файл HTML, включая подсветку 
    синтаксиса.</p>
    <p>Выберите <strong>Файл -&gt; Экспорт в HTML...</strong></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can split the Kate editor as many times as you like and
    in either direction. Each frame has its own status bar and
    can display any open document.</p>
    <p>Just choose <br><strong>View -&gt; Split [ Horizontal | Vertical ]</strong></p>
ru: <p>Вы можете разделить окно редактора на несколько частей по
    горизонтали и вертикали. Каждая панель имеет свою собственную 
    строку состояния и может показывать любой открытый документ.</p>
    <p>Выберите <br><strong>Вид -&gt; Разделить по [ горизонтали | вертикали ]</strong></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can drag the Tool views (<em>File List</em> and <em>File Selector</em>)
    to any side that you want them in Kate, or stack them, or even tear them off the
    main window.</p>
ru: <p>Вы можете перетаскивать боковые панели (<em>Документы</em> и <em>Проводник</em>)
    на любую сторону, ставить их друг над другом и даже отделять их от основного окна.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kate has a built-in terminal emulator, just click on <strong>"Terminal"</strong> at
    the bottom to show or hide it as you desire.</p>
ru: <p>В Kate имеется встроенный эмулятор терминала. Нажмите на кнопку <strong>«Terminal»</strong> внизу окна
    для показа или сокрытия терминала.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kate can highlight the current line with a
    <table bgcolor="yellow" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" width="100%"><tr><td>different
    background color.<strong>|</strong></td></tr></table></p>
    <p>You can set the color in the <em>Colors</em> page of the configuration
    dialog.</p>
ru: <p>Kate может подсвечивать текущую строку <table bgcolor="yellow" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" width="100%"><tr><td>другим цветом фона.<strong>|</strong></td></tr></table></p>
    <p>Вы можете выбрать этот цвет на вкладке <em>Цвета</em> диалога настройки редактора.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can open the currently edited file in any other application from within
    Kate.</p>
    <p>Choose <strong>File -&gt; Open With</strong> for the list of programs
    configured
    for the document type. There is also an option <strong>Other...</strong> to
    choose any application on your system.</p>
ru: <p>Вы можете открыть текущий редактируемый файл в другом приложении.</p>
    <p>Выберите <strong>Файл -&gt; Открыть в</strong> и в появившемся списке выберите 
    приложение, которое связано с этим типом файлов. Также вы можете выбрать
    <strong>Другое...</strong> для ручного указания имени программы.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can configure the editor to always display the line numbers and/or
    bookmark panes when started from the <strong>View Defaults</strong> page of the
    configuration dialog.</p>
ru: <p>Вы можете настроить редактор для постоянного показа номеров строк и полосы закладок 
    на вкладке <strong>Вид по умолчанию</strong> диалога настройки Kate.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can download new or updated <em>Syntax highlight definitions</em> from
    the <strong>Highlighting</strong> page in the configuration dialog.</p>
    <p>Just click the <em>Download...</em> button on the <em>Open/Save -&gt; Modes & Filetypes</em>
    tab (You have to be online, of course...).</p>
ru: <p>Вы можете загрузить новые или обновлённые <em>правила подсветки</em>
    на вкладке <strong>Открытие/Сохранение</strong> окна настройки Kate.</p>
    <p>Нажмите на кнопку <em>Загрузить файлы подсветки синтаксиса...</em> на вкладке <em>Типы файлов</em>
    (естественно, если вы имеете доступ в Интернет).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can cycle through all open documents by pressing <strong>Alt+Left</strong>
    or <strong>Alt+Right</strong>. The next/previous document will immediately be displayed
    in the active frame.</p>
ru: <p>Вы можете переключаться между открытыми документами, нажимая <strong>Alt+Стрелка влево</strong> 
    или <strong>Alt+Стрелка вправо</strong>. Следующий или предыдущий документ будет показан в активной вкладке.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can do cool sed-like regular expression replacements using <em>Command Line</em>.</p>
    <p>For example, press <strong>F7</strong> and enter <code>s /oldtext/newtext/g</code>
    to replace &quot;oldtext&quot; with &quot;newtext&quot; throughout the current
    line.</p>
ru: <p>Вы можете производить сложные замены, используя регулярные выражения в стиле sed,
    используя <em>Команду правки</em>.</p>
    <p>Например, нажмите <strong>Ctrl+M</strong> и введите <code>s/oldtext/newtext/g</code> 
    для замены &quot;oldtext&quot; на &quot;newtext&quot; везде в текущей строке.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat your last search by just pressing <strong>F3</strong>, or
    <strong>Shift+F3</strong> if you want to search backwards.</p>
ru: <p>Вы можете повторить поиск, нажав <strong>F3</strong> или <strong>Shift+F3</strong> для поиска в обратном направлении.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can filter the files displayed in the <em>File Selector</em> tool view.
    </p>
    <p>Simply enter your filter in the filter entry at the bottom, for example:
    <code>*.html *.php</code> if you only want to see HTML and PHP files in the
    current folder.</p>
    <p>The File Selector will even remember your filters for you.</strong></p>
ru: <p>В боковой панели <em>Проводник</em> можно просматривать только файлы, соответствующие определённому шаблону.</p>
    <p>Просто введите фильтр в строке ввода внизу панели. Например, 
    <code>*.html *.php</code> покажет только файлы HTML и PHP 
    в текущей папке.</p>
    <p>Введенные условия фильтров сохраняются.</strong></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can have two views - or even more - of the same document in Kate. Editing
    in either will be reflected in both.</p>
    <p>So if you find yourself scrolling up and down to look at text at the other
    end of a document, just press <strong>Ctrl+Shift+T</strong> to split
    horizontally.</p>
ru: <p>Вы можете разделить текущий документ Kate на два или более представлений (видов),
    в которых изменения документа будут синхронизироваться друг с другом.</p>
    <p>Также вам будет легче перемещаться по большим документам. Нажмите <strong>Ctrl+Shift+T</strong> для разделения окна документа вертикальным разделителем.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Press <strong>F8</strong> or <strong>Shift+F8</strong> to switch to the
    next/previous frame.</p>
ru: <p>Нажмите <strong>F8</strong> или <strong>Shift+F8</strong> для переключения 
    в следующее или предыдущее представление документа.</p>
