desktop_kdebase - en to ru translation catalogue (1952 entries)

[ctx: GenericName]
en: File Manager
ru: Диспетчер файлов

[ctx: Name]
en: Dolphin View
ru: Представление Dolphin

[ctx: Name]
en: Icons
ru: Значки

[ctx: Name]
en: Details
ru: Сведения

[ctx: Name]
en: Columns
ru: Столбцы

[ctx: Name]
en: Dolphin General
ru: Основные параметры Dolphin

[ctx: Comment]
en: This service allows configuration of general Dolphin settings.
ru: Эта служба позволяет настраивать основные параметры Dolphin

[ctx: Name|Random file browsing settings.]
en: General
ru: Основное

[ctx: Comment]
en: Configure general file manager settings
ru: Настройка диспетчера файлов

[ctx: Name]
en: Dolphin Navigation
ru: Навигация в Dolphin

[ctx: Comment]
en: This service allows configuration of the Dolphin navigation.
ru: Эта служба позволяет настраивать навигацию в Dolphin

[ctx: Name]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: Comment]
en: Configure file manager navigation
ru: Настройка навигации в диспетчере файлов

[ctx: Name]
en: Dolphin Services
ru: Действия Dolphin

[ctx: Name]
en: Services
ru: Действия

[ctx: Comment]
en: Configure file manager services
ru: Настройка действий в диспетчере файлов

[ctx: Name]
en: Dolphin View Modes
ru: Режимы просмотра папок в Dolphin

[ctx: Comment]
en: This service allows configuration of the Dolphin view modes.
ru: Эта служба позволяет настраивать режимы просмотра папок в Dolphin

[ctx: Name]
en: View Modes
ru: Режимы просмотра

[ctx: Comment]
en: Configure file manager view modes
ru: Настройка режимов просмотра папок в диспетчере файлов

[ctx: Comment]
en: Version Control Plugin for File Views
ru: Расширение для управления версиями для компонента просмотра папки

[ctx: Name]
en: Password & User Account
ru: Профиль пользователя

[ctx: Comment]
en: User information such as password, name and email
ru: Сведения о пользователе, такие как пароль, имя и адрес электронной почты

[ctx: Name]
en: Change Password
ru: Изменить пароль

[ctx: Name]
en: Bookmark Editor
ru: Редактор закладок

[ctx: Comment]
en: Bookmark Organizer and Editor
ru: Редактирование и организация закладок

[ctx: Name]
en: Find Files/Folders
ru: Поиск файлов и папок

[ctx: Name]
en: About-Page for Konqueror
ru: Сведения о Konqueror

[ctx: Name]
en: Home
ru: Домашняя папка

[ctx: GenericName]
en: Personal Files
ru: Личные файлы

[ctx: GenericName]
en: Web Browser
ru: Веб-браузер

[ctx: Comment]
en: KDE File Manager & Web Browser
ru: Диспетчер файлов и веб-браузер

[ctx: Name]
en: File Manager - Super User Mode
ru: Диспетчер файлов (в режиме администратора)

[ctx: Name]
en: Text-to-Speech
ru: Синтез речи

[ctx: Comment]
en: Produces audio output for text in the current page
ru: Проговаривает текст текущей страницы

[ctx: Name]
en: Konqueror Preloading During KDE startup
ru: Предварительная загрузка Konqueror при запуске KDE

[ctx: Name]
en: Konqueror Browser Preloader
ru: Предварительная загрузка веб-браузера Konqueror

[ctx: Comment]
en: Reduces Konqueror startup time
ru: Предварительная загрузка Konqueror во время запуска KDE

[ctx: Name]
en: File Management
ru: Управление файлами

[ctx: Name]
en: File Preview
ru: Предварительный просмотр файлов

[ctx: Name]
en: KDE Development
ru: Разработка в KDE

[ctx: Name]
en: Tabbed Browsing
ru: Браузер с вкладками

[ctx: Name]
en: Web Browsing
ru: Веб-браузер

[ctx: Name]
en: Print...
ru: Печать...

[ctx: Name]
en: Web Shortcuts
ru: Сокращения

[ctx: Comment]
en: Configure enhanced browsing
ru: Сокращения, используемые в адресной строке

[ctx: Name]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: Comment]
en: Configure the bookmarks home page
ru: Настройка страницы закладок

[ctx: Name]
en: Cache
ru: Кэш

[ctx: Comment]
en: Configure web cache settings
ru: Настройка кэша

[ctx: Comment]
en: Configure the way cookies work
ru: Настройка cookies

[ctx: Name]
en: Connection Preferences
ru: Параметры сети

[ctx: Comment]
en: Configure generic network preferences, like timeout values
ru: Общие параметры сети, такие как значения времени ожидания

[ctx: Name]
en: Proxy
ru: Прокси-сервер

[ctx: Comment]
en: Configure the proxy servers used
ru: Настройка соединения через прокси-сервер

[ctx: Name]
en: Windows Shares
ru: Общие папки Windows

[ctx: Comment]
en: Use to configure which windows (SMB) filesystems you can browse
ru: Настройка обзора общих папок Windows

[ctx: Comment]
en: UserAgent Strings
ru: Версия браузера

[ctx: Name]
en: UADescription (Google Chrome 1.0 on Windows XP)
ru: UADescription (Google Chrome 1.0 на Windows XP)

[ctx: Name]
en: UADescription (Firefox 2.0 on current)
ru: UADescription (Firefox 2.0 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (Firefox 3.0 on current)
ru: UADescription (Firefox 3.0 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (Firefox 3.6 on current)
ru: UADescription (Firefox 3.6 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (IE 4.01 on Win 2000)
ru: UADescription (IE 4.01 на Windows 2000)

[ctx: Name]
en: UADescription (IE 5.0 on Mac PPC)
ru: UADescription (IE 5.0 на Mac PPC)

[ctx: Name]
en: UADescription (IE 5.5 on Win 2000)
ru: UADescription (IE 5.5 на Windows 2000)

[ctx: Name]
en: UADescription (IE 6.0 on current)
ru: UADescription (IE 6.0 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (IE 6.0 on Win XP)
ru: UADescription (IE 5.0 на Windows 95)

[ctx: Name]
en: UADescription (IE 7.0 on Win XP)
ru: UADescription (IE 7.0 на Win XP)

[ctx: Name]
en: UADescription (NN 3.01 on current)
ru: UADescription (NN 3.01 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (NN 4.76 on current)
ru: UADescription (NN 4.76 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (NN 4.7 on Windows 95)
ru: UADescription (NN 4.7 на Windows 95)

[ctx: Name]
en: UADescription (Netscape 7.1 on current)
ru: UADescription (Netscape 7.1 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (Netscape 7.1 on XP)
ru: UADescription (Netscape 7.1 на Windows XP)

[ctx: Name]
en: UADescription (Opera 4.03 on NT)
ru: UADescription (Opera 4.03 на Windows NT)

[ctx: Name]
en: UADescription (Opera 8.5 on current)
ru: UADescription (Opera 8.5 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (Opera 9.00 on current)
ru: UADescription (Opera 9.00 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (Opera 9.62 on current)
ru: UADescription (Opera 9.62 на текущей системе)

[ctx: Name]
en: UADescription (Safari 2.0 on MacOS X)
ru: UADescription (Safari 2.0 на Mac OS X)

[ctx: Name]
en: UADescription (Safari 3.0 on iPhone)
ru: UADescription (Safari 3.0 на iPhone)

[ctx: Name]
en: UADescription (Safari 3.2 on MacOS X)
ru: UADescription (Safari 3.2 на Mac OS X)

[ctx: Name]
en: UADescription (Safari 4.0 on MacOS X)
ru: UADescription (Safari 4.0 на Mac OS X)

[ctx: Name]
en: Browser Identification
ru: Версия браузера

[ctx: Comment]
en: Configure the way Konqueror reports itself
ru: Настройка версии Konqueror

[ctx: Name]
en: Appearance
ru: Внешний вид

[ctx: Comment]
en: You can configure how Konqueror looks as a file manager here
ru: Настройка внешнего вида Konqueror как диспетчера файлов

[ctx: Name]
en: Behavior
ru: Поведение

[ctx: Comment]
en: You can configure how Konqueror behaves as a file manager here
ru: Настройка поведения Konqueror как диспетчера файлов

[ctx: Name]
en: Stylesheets
ru: Стили CSS

[ctx: Comment]
en: Configure the stylesheets used to render web pages
ru: Настройка стилей CSS, используемых при показа веб-страниц

[ctx: Comment]
en: Configure how to display web pages
ru: Настройка шрифтов веб-страниц

[ctx: Name]
en: Web Behavior
ru: Просмотр

[ctx: Comment]
en: Configure the browser behavior
ru: Настройка просмотра веб-страниц

[ctx: Name]
en: AdBlocK Filters
ru: Блокирование рекламы

[ctx: Comment]
en: Configure Konqueror AdBlocK filters
ru: Настройка блокирования рекламы для Konqueror

[ctx: Name|Konqeuror settings relevant to both web browsing and file management.]
en: General
ru: Основное

[ctx: Comment]
en: Configure general Konqueror behavior
ru: Общие параметры Konqueror

[ctx: Name]
en: Java & JavaScript
ru: Java и JavaScript

[ctx: Comment]
en: Configure the behavior of Java and JavaScript
ru: Настройка поведения Java и JavaScript

[ctx: Name]
en: Performance
ru: Быстродействие

[ctx: Comment]
en: Configure settings that can improve Konqueror performance
ru: Настройка параметров, которые влияют на быстродействие Konqueror

[ctx: Name]
en: KDE Performance
ru: Быстродействие KDE

[ctx: Comment]
en: Configure settings that can improve KDE performance
ru: Настройка параметров, которые могут повлиять на быстродействие KDE

[ctx: Name]
en: Shell Command Plugin
ru: Выполнить команду

[ctx: Comment]
en: Shell Command Plugin for Konqueror
ru: Выполнить команду из Konqueror

[ctx: Comment]
en: This is the list of your bookmarks, for a faster access
ru: Список закладок для быстрого доступа

[ctx: Name]
en: History
ru: Журнал

[ctx: Comment]
en: This is the history of the URLs you have recently visited. You can sort them in many ways.
ru: Журнал недавно посещённых адресов. Его можно настраивать по своему усмотрению.

[ctx: Name]
en: Home Folder
ru: Домашняя папка

[ctx: Comment]
en: This folder contains your personal files
ru: Папка с вашими личными файлами

[ctx: Name]
en: Places
ru: Точки входа

[ctx: Comment]
en: This is the list of places.
ru: Панель «Точки входа»

[ctx: Name]
en: Network
ru: Сеть

[ctx: Name]
en: Root Folder
ru: Файловая система

[ctx: Comment]
en: This is the root of the filesystem
ru: Файловая система

[ctx: Comment]
en: Configure the history sidebar
ru: Настройка боковой панели журнала

[ctx: Name]
en: History SideBar Module
ru: Модуль боковой панели журнала

[ctx: Name]
en: Sidebar
ru: Боковая панель

[ctx: Name]
en: Places SideBar Module
ru: Модуль боковой панели «Точек входа»

[ctx: Name]
en: Test
ru: Тест

[ctx: Name]
en: Folder
ru: Папка

[ctx: Name]
en: FTP Archives
ru: Серверы FTP

[ctx: Name]
en: KDE Official FTP
ru: Основной FTP-сервер KDE

[ctx: Name]
en: KDE Applications
ru: Приложения KDE

[ctx: Name]
en: Web Sites
ru: Веб-сайты

[ctx: Name]
en: KDE News
ru: Новости KDE

[ctx: Name]
en: KDE Home Page
ru: Веб-сайт KDE

[ctx: Name]
en: Applications
ru: Приложения

[ctx: Name]
en: Print System Browser
ru: Просмотр принтеров

[ctx: Name]
en: Settings
ru: Настройка

[ctx: Name]
en: Web SideBar Module
ru: Модуль боковой панели Web

[ctx: Name]
en: Shell
ru: Командная оболочка

[ctx: Comment]
en: Konsole default profile
ru: Стандартный профиль Konsole

[ctx: GenericName]
en: Terminal
ru: Терминал

[ctx: Name]
en: Open Terminal Here
ru: Открыть терминал в этой папке

[ctx: Name]
en: Bell in Visible Session
ru: Сигнал в видимом сеансе

[ctx: Comment]
en: Bell emitted within a visible session
ru: Видимый сеанс подал сигнал

[ctx: Name]
en: Bell in Non-Visible Session
ru: Сигнал в невидимом сеансе

[ctx: Comment]
en: Bell emitted within a non-visible session
ru: Невидимый сеанс подал сигнал

[ctx: Name]
en: Activity in Monitored Session
ru: Активность в отслеживаемом сеансе

[ctx: Comment]
en: Activity detected in a monitored session
ru: В отслеживаемом сеансе обнаружена активность

[ctx: Name]
en: Silence in Monitored Session
ru: Молчание в отслеживаемом сеансе

[ctx: Comment]
en: Silence detected in a monitored session
ru: Обнаружение молчания в отслеживаемом сеансе

[ctx: Name]
en: Session Finished With Non-Zero Status
ru: Сеанс завершился с ненулевым состоянием

[ctx: Comment]
en: A session has exited with non-zero status
ru: Сеанс завершился с ненулевым состоянием

[ctx: Name]
en: Terminal Emulator
ru: Эмулятор терминала

[ctx: Name]
en: Quick Access Terminal
ru: Терминал быстрого доступа

[ctx: GenericName]
en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

[ctx: Name]
en: Bookmark Toolbar
ru: Панель закладок

[ctx: Name]
en: Favicons
ru: Значки веб-сайтов

[ctx: Comment]
en: Stores website icons
ru: Хранение значков веб-сайтов

[ctx: Comment]
en: Drag-and-drop plugin for the Konqueror Popup Menu.
ru: Расширение контекстного меню Konqueror

[ctx: Comment]
en: Plugin for the Konqueror Popup Menu
ru: Расширение контекстного меню Konqueror

[ctx: Name]
en: Eject
ru: Извлечь диск

[ctx: Name]
en: Folder...
ru: Папку...

[ctx: Comment]
en: Enter folder name:
ru: Введите имя папки:

[ctx: Name|Starts a program to format a floppy drive]
en: Format
ru: Форматировать

[ctx: Name]
en: HTML File...
ru: Страница HTML...

[ctx: Comment]
en: Enter HTML filename:
ru: Введите имя страницы HTML:

[ctx: Name]
en: Camera Device...
ru: Камера...

[ctx: Comment]
en: New camera
ru: Ссылка на устройство цифровой камеры

[ctx: Name]
en: CD-ROM Device...
ru: CD-ROM...

[ctx: Comment]
en: New CD-ROM Device
ru: Ссылка на устройство CD-ROM

[ctx: Name]
en: CDWRITER Device...
ru: Пишущий CD-ROM...

[ctx: Comment]
en: New CDWRITER Device
ru: Ссылка на устройство пишущего CD-ROM

[ctx: Name]
en: DVD-ROM Device...
ru: DVD-ROM...

[ctx: Comment]
en: New DVD-ROM Device
ru: Ссылка на устройство DVD-ROM

[ctx: Name]
en: Floppy Device...
ru: Дисковод...

[ctx: Comment]
en: New Floppy Device
ru: Ссылка на устройство дисковода

[ctx: Name]
en: Hard Disc Device...
ru: Жёсткий диск...

[ctx: Comment]
en: New Hard Disc
ru: Ссылка на устройство жёсткого диска

[ctx: Name]
en: MO Device...
ru: Магнитооптическое устройство...

[ctx: Comment]
en: New MO Device
ru: Ссылка на магнитооптическое устройство

[ctx: Name]
en: NFS...
ru: Общая папка NFS...

[ctx: Comment]
en: New NFS Link
ru: Ссылка на общую папку NFS

[ctx: Name]
en: Basic link to file or directory...
ru: Символическую ссылку...

[ctx: Comment]
en: Enter path of file or directory:
ru: Введите путь к файлу или папке:

[ctx: Name]
en: Link to Application...
ru: Ссылка на приложение...

[ctx: Comment]
en: New Link to Application
ru: Создать ссылку на приложение

[ctx: Name]
en: Link to Location (URL)...
ru: Адрес в Интернете...

[ctx: Comment]
en: Enter link to location (URL):
ru: Адрес в Интернете:

[ctx: Name]
en: ZIP Device...
ru: ZIP...

[ctx: Comment]
en: New ZIP Device
ru: Ссылка на устройство ZIP

[ctx: Name]
en: Text File...
ru: Текстовый файл...

[ctx: Comment]
en: Enter text filename:
ru: Введите имя текстового файла:

[ctx: Name]
en: Plugins
ru: Модули

[ctx: Comment]
en: Configure the browser plugins
ru: Настройка встраиваемых модулей браузера

[ctx: Name]
en: Folder View
ru: Просмотр папки

[ctx: Comment]
en: Display the contents of folders (User's home folder as default)
ru: Вывод содержимого папки (по умолчанию — рабочего стола)

[ctx: Name]
en: Activity Manager
ru: Диспетчер комнат

[ctx: Comment]
en: The activity management backend
ru: Низкоуровневый модуль для управления комнатами

[ctx: Comment]
en: Manage Social Desktop Providers
ru: Настройка Social Desktop

[ctx: Comment]
en: A breath of fresh air
ru: Волшебные пузырьки

[ctx: Comment]
en: Theme done in the Oxygen style
ru: Тема, выполненная в стиле Oxygen

[ctx: Name]
en: Default Applications
ru: Приложения по умолчанию

[ctx: Comment]
en: Choose the default components for various services
ru: Выбор программ для основных задач

[ctx: Name|standard desktop component]
en: Web Browser
ru: Веб-браузер

[ctx: Comment]
en: Here you can configure your default web browser. All KDE applications in which you can select hyperlinks should honor this setting.
ru: Здесь можно указать веб-браузер по умолчанию. Все приложения KDE, в которых можно вызвать гиперссылку, будут использовать указанную программу.

[ctx: Name|standard desktop component]
en: File Manager
ru: Диспетчер файлов

[ctx: Comment]
en: Here you can configure your default file manager. The entries in the K menu and all KDE applications in which you can open folders will use this file manager.
ru: Здесь можно указать диспетчер файлов по умолчанию. Все приложения KDE, в которых можно открыть папку, будут использовать указанную программу.

[ctx: Name|standard desktop component]
en: Email Client
ru: Почтовый клиент

[ctx: Comment]
en: This service allows you to configure your default email client. All KDE applications which need access to an email client application should honor this setting.
ru: Здесь можно указать почтовый клиент по умолчанию. Все приложения KDE, которым нужен почтовый клиент, будут использовать указанную программу.

[ctx: Name|standard desktop component]
en: Terminal Emulator
ru: Эмулятор терминала

[ctx: Comment]
en: This service allows you to configure your default terminal emulator. All KDE applications which invoke a terminal emulator application should honor this setting.
ru: Эта служба позволяет вам указать эмулятор терминала по умолчанию. Все приложения KDE, которые вызывают эмулятор терминала, будут использовать указанную программу.

[ctx: Name|standard desktop component]
en: Window Manager
ru: Диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: Here you can select the window manager to be run in your KDE session.
ru: Здесь можно указать диспетчер окон, который будет использоваться в сеансах KDE.

[ctx: Name]
en: A nice name you have chosen for your interface
ru: Имя, которое вы выбрали для своего интерфейса

[ctx: Comment]
en: A helpful description of the interface for the top right info box
ru: Полезное описание интерфейса в верхнем правом информационном окне

[ctx: Name]
en: Compiz custom (create wrapper script 'compiz-kde-launcher' to launch it)
ru: Адаптированный Compiz (для запуска используйте скрипт «compiz-kde-launcher»)

[ctx: Name]
en: Service Discovery
ru: Обнаружение служб

[ctx: Comment]
en: Configure service discovery
ru: Настройка обнаружения служб

[ctx: Name]
en: Emoticons
ru: Смайлики

[ctx: Comment]
en: Emoticons Themes Manager
ru: Управление темами смайликов

[ctx: Comment]
en: Customize KDE Icons
ru: Настройка значков KDE

[ctx: Name]
en: Service Manager
ru: Управление службами

[ctx: Comment]
en: KDE Services Configuration
ru: Настройка служб KDE

[ctx: Name]
en: Manage Notifications
ru: Системные уведомления

[ctx: Comment]
en: System Notification Configuration
ru: Настройка системных уведомлений

[ctx: Name]
en: Country/Region & Language
ru: Язык и стандарты

[ctx: Comment]
en: Language, numeric, and time settings for your particular region
ru: Настройка языка, даты и времени для вашего региона

[ctx: Name]
en: Information
ru: Сведения

[ctx: Name]
en: Spell Checker
ru: Проверка орфографии

[ctx: Comment]
en: Configure the spell checker
ru: Настройка проверки орфографии

[ctx: Name]
en: File Associations
ru: Привязки файлов

[ctx: Comment]
en: Configure file associations
ru: Настройка привязки файлов

[ctx: Name]
en: KDED Global Shortcuts Server
ru: Поддержка глобальных комбинаций клавиш

[ctx: Comment]
en: Global Keyboard Shortcuts
ru: Глобальные комбинации клавиш

[ctx: Name]
en: Application
ru: Приложение

[ctx: Comment]
en: The application name
ru: Имя приложения

[ctx: Name]
en: Global Shortcut Registration
ru: Регистрация глобальных комбинаций клавиш

[ctx: Comment]
en: An application registered new global shortcuts.
ru: Приложение добавило новые глобальные комбинации клавиш.

[ctx: Name]
en: Global Shortcut Triggered
ru: Нажата глобальная комбинация клавиш

[ctx: Comment]
en: The user triggered a global shortcut
ru: Пользователь нажал глобальную комбинацию клавиш

[ctx: Name]
en: Help
ru: Справка

[ctx: Name]
en: Index
ru: Индекс

[ctx: Comment]
en: Index generation
ru: Создание индекса

[ctx: Name]
en: Help Index
ru: Индекс справки

[ctx: Comment]
en: Help center search index configuration and generation
ru: Настройка индекса справочной системы KDE

[ctx: Name]
en: KHelpCenter
ru: Центр справки

[ctx: Comment]
en: The KDE Help Center
ru: Центр справки KDE

[ctx: Name]
en: Application Manuals
ru: Руководства приложений

[ctx: Name]
en: Browse Info Pages
ru: Страницы Info

[ctx: Name]
en: Control Center Modules
ru: Модули настройки системы

[ctx: Name]
en: KInfoCenter Modules
ru: Модули «Информации о системе»

[ctx: Name]
en: Kioslaves
ru: Поддержка протоколов

[ctx: Name]
en: UNIX manual pages
ru: Страницы руководств UNIX

[ctx: Name]
en: (1) User Commands
ru: (1) Пользовательские команды

[ctx: Name]
en: (2) System Calls
ru: (2) Системные вызовы

[ctx: Name]
en: (3) Subroutines
ru: (3) Процедуры

[ctx: Name]
en: (4) Devices
ru: (4) Устройства

[ctx: Name]
en: (5) File Formats
ru: (5) Форматы файлов

[ctx: Name]
en: (6) Games
ru: (6) Игры

[ctx: Name]
en: (7) Miscellaneous
ru: (7) Разное

[ctx: Name]
en: (8) Sys. Administration
ru: (8) Системное администрирование

[ctx: Name]
en: (9) Kernel
ru: (9) Ядро

[ctx: Name]
en: (n) New
ru: (n) Новые

[ctx: Name]
en: Online Help
ru: Справка в Интернете

[ctx: Name]
en: Plasma Manual
ru: Руководство пользователя Plasma

[ctx: Name]
en: Quickstart Guide
ru: Руководство для начинающих в KDE

[ctx: Name]
en: KDE Users' Manual
ru: Руководство пользователя KDE

[ctx: Name]
en: CGI Scripts
ru: Скрипты CGI

[ctx: Comment]
en: Configure the CGI KIO slave
ru: Настройка поддержки CGI

[ctx: Name]
en: Directory Watcher
ru: Наблюдение за каталогом

[ctx: Comment]
en: Monitors directories for changes
ru: Наблюдение за изменениями в каталоге

[ctx: Name]
en: Trash
ru: Корзина

[ctx: Comment]
en: Contains removed files
ru: Содержит удалённые файлы

[ctx: Description]
en: A kioslave for the FISH protocol
ru: Поддержка протокола FISH

[ctx: Comment]
en: Embeddable Troff Viewer
ru: Встраиваемая программа просмотра Troff

[ctx: Description]
en: A kioslave to browse the network
ru: Обзор локальной сети

[ctx: Name]
en: Network Watcher
ru: Слежение за сетевыми папками

[ctx: Comment]
en: Keeps track of the network and updates directory listings of the network:/ protocol
ru: Поиск служб и обновление содержимого каталогов по протоколу network:/

[ctx: Name]
en: Remote URL Change Notifier
ru: Слежение за изменениями URL

[ctx: Comment]
en: Provides change notification for network folders
ru: Отслеживание изменений в сетевых папках

[ctx: Description]
en: A kioslave for sftp
ru: Поддержка SFTP

[ctx: Name]
en: Samba Shares
ru: Общие папки Samba

[ctx: Name]
en: Comic Books
ru: Комиксы

[ctx: Name]
en: Cursor Files
ru: Файлы курсоров

[ctx: Name]
en: Desktop Files
ru: Файлы описаний (.desktop)

[ctx: Name]
en: Directories
ru: Папки

[ctx: Name]
en: DjVu Files
ru: Файлы DjVu

[ctx: Name]
en: EXR Images
ru: Изображения EXR

[ctx: Name]
en: HTML Files
ru: Страницы HTML

[ctx: Name]
en: Images (GIF, PNG, BMP, ...)
ru: Изображения (GIF, PNG, BMP, ...)

[ctx: Name]
en: JPEG Images (Rotated Automatically)
ru: Изображения JPEG (автоматически повёрнутые)

[ctx: Name]
en: JPEG Images
ru: Изображения JPEG

[ctx: Name]
en: SVG Images
ru: Изображения SVG

[ctx: Name]
en: Text Files
ru: Текстовые файлы

[ctx: Comment]
en: Thumbnail Handler
ru: Показ миниатюр

[ctx: Name]
en: Microsoft Windows Executables
ru: Исполняемые файлы Microsoft Windows

[ctx: Name]
en: Microsoft Windows Images
ru: Изображения Microsoft Windows

[ctx: Comment]
en: This service allows configuration of the trash.
ru: Здесь вы можете настроить корзину для удаляемых файлов

[ctx: Comment]
en: Configure trash settings
ru: Настройка корзины

[ctx: ExtraNames]
en: Original Path,Deletion Date
ru: Исходный путь, дата удаления

[ctx: GenericName]
en: Network Folder Wizard
ru: Подключение сетевых папок

[ctx: Name]
en: Hardware notifications
ru: Уведомления от оборудования

[ctx: Comment]
en: Notifications triggered by hardware devices
ru: Уведомления, получаемые от устройств компьютера

[ctx: Name]
en: Device Notifier
ru: Подключаемые устройства

[ctx: Comment]
en: The Plasma device notifier is present
ru: Виджет Plasma «Подключаемые устройства» присутствует

[ctx: Name]
en: Mount or unmount error
ru: Ошибка монтирования или размонтирования

[ctx: Comment]
en: There has been a problem mounting or unmounting a device
ru: При монтировании или размонтировании устройства произошла ошибка

[ctx: Name]
en: The device can be safely removed
ru: Устройство может быть безопасно отсоединено от компьютера

[ctx: Comment]
en: The device which has been just unmounted is now safe to remove.
ru: Устройство, которое только что было отключено, теперь может быть отсоединено от компьютера без риска потери информации.

[ctx: Comment]
en: KDE Workspace
ru: Среда рабочего стола KDE

[ctx: Name]
en: Trash: Emptied
ru: Корзина очищена

[ctx: Comment]
en: The trash has been emptied
ru: Корзина очищена

[ctx: Name]
en: Textcompletion: Rotation
ru: Автодополнение: переход по кругу

[ctx: Comment]
en: The end of the list of matches has been reached
ru: Достигнут конец списка совпадений

[ctx: Name]
en: Textcompletion: No Match
ru: Автодополнение: нет совпадений

[ctx: Comment]
en: No matching completion was found
ru: Не найдено вариантов автодополнения

[ctx: Name]
en: Textcompletion: Partial Match
ru: Автодополнение: частичное совпадение

[ctx: Comment]
en: There is more than one possible match
ru: Доступно более чем одно совпадение

[ctx: Name]
en: Fatal Error
ru: Критическая ошибка

[ctx: Comment]
en: There was a serious error causing the program to exit
ru: Произошла серьёзная ошибка, приведшая к завершению работы программы

[ctx: Name]
en: Notification
ru: Уведомление

[ctx: Comment]
en: Something special happened in the program
ru: С программой произошло что-то странное

[ctx: Name]
en: Warning
ru: Предупреждение

[ctx: Comment]
en: There was an error in the program which may cause problems
ru: В программе произошла ошибка, которая может вызвать проблемы

[ctx: Name]
en: Catastrophe
ru: Катастрофа

[ctx: Comment]
en: A very serious error occurred, at least causing the program to exit
ru: Произошла очень серьёзная ошибка, как минимум, вызвавшая завершение работы программы

[ctx: Name]
en: Login
ru: Вход в систему

[ctx: Comment]
en: KDE is starting up
ru: Выполняется запуск KDE

[ctx: Name]
en: Logout
ru: Завершение сеанса

[ctx: Comment]
en: KDE is exiting
ru: Выполняется завершение сеанса KDE

[ctx: Name]
en: Logout Canceled
ru: Завершение сеанса прервано

[ctx: Comment]
en: KDE logout was canceled
ru: Выход из сеанса KDE был отменён

[ctx: Name]
en: Print Error
ru: Ошибка печати

[ctx: Comment]
en: A print error has occurred
ru: Произошла ошибка печати

[ctx: Name]
en: Information Message
ru: Информационное сообщение

[ctx: Comment]
en: An information message is being shown
ru: Показывается информационное сообщение

[ctx: Name]
en: Warning Message
ru: Предупредительное сообщение

[ctx: Comment]
en: A warning message is being shown
ru: Показывается сообщение с предупреждением

[ctx: Name]
en: Critical Message
ru: Критическое сообщение

[ctx: Comment]
en: A critical message is being shown
ru: Показывается критическое сообщение

[ctx: Name]
en: Question
ru: Вопрос

[ctx: Comment]
en: A question is being asked
ru: Задаётся вопрос

[ctx: Name]
en: Beep
ru: Сигнал

[ctx: Comment]
en: Sound bell
ru: Звуковой сигнал

[ctx: Comment]
en: KDE Notification Daemon
ru: Служба уведомлений KDE

[ctx: Name]
en: Password Caching
ru: Кэширование паролей

[ctx: Comment]
en: Temporary password caching
ru: Временное кэширование паролей

[ctx: Name]
en: Time Zone
ru: Часовой пояс

[ctx: Comment]
en: Provides the system's time zone to applications
ru: Предоставляет данные о системном часовом поясе приложениям

[ctx: Comment]
en: KDE's Progress Info UI server
ru: Уведомление о процессе выполнения

[ctx: Comment]
en: Search Engine
ru: Поисковая машина

[ctx: Name]
en: Acronym Database
ru: База данных акронимов

[ctx: Name]
en: Debian Backports Search
ru: Поиск портов Debian

[ctx: Name]
en: Beolingus Online Dictionary
ru: Словарь Beolingus

[ctx: Name]
en: KDE Bug Database Fulltext Search
ru: Полнотекстовый поиск ошибок в базе KDE

[ctx: Name]
en: KDE Bug Database Bug Number Search
ru: Поиск по номеру в базе ошибок KDE

[ctx: Name]
en: QRZ.com Callsign Database
ru: База позывных QRZ.com

[ctx: Name]
en: CIA World Fact Book
ru: Всемирная книга фактов (ЦРУ)

[ctx: Name]
en: CiteSeer: Scientific Literature Digital Library
ru: CiteSeer: цифровая библиотека научной литературы

[ctx: Name]
en: CPAN - Comprehensive Perl Archive Network
ru: CPAN — архив скриптов Perl

[ctx: Name]
en: CTAN Catalog
ru: Каталог CTAN

[ctx: Name]
en: CTAN - Comprehensive TeX Archive Network
ru: CTAN — архив TeX

[ctx: Name]
en: Debian BTS Bug Search
ru: Поиск в базе ошибок Debian

[ctx: Name]
en: dict.cc Translation: German to English
ru: Переводчик dictcc.com: немецко-английский

[ctx: Name]
en: LEO - Translate Between German and French
ru: LEO: немецко-французский перевод

[ctx: Name]
en: Debian Package Search
ru: Поиск пакетов Debian

[ctx: Name]
en: CNRTL/TILF French dictionary
ru: Французский словарь CNRTL/TILF

[ctx: Name]
en: Open Directory
ru: Открытый каталог

[ctx: Name]
en: DocBook - The Definitive Guide
ru: Полное руководство по DocBook

[ctx: Name]
en: Digital Object Identifier
ru: Идентификатор цифровых объектов

[ctx: Name]
en: Duck Duck Go
ru: Поиск Duck Duck Go

[ctx: Name]
en: Duck Duck Go Info
ru: Поиск Duck Duck Go: информация

[ctx: Name]
en: Duck Duck Go Shopping
ru: Поиск Duck Duck Go: покупки

[ctx: Name]
en: Ecosia search engine
ru: Поиск Ecosia

[ctx: Name]
en: dict.cc Translation: English to German
ru: Переводчик dict.cc: англо-немецкий

[ctx: Name]
en: WordReference.com Translation: English to Spanish
ru: Переводчик WordReference.com: англо-испанский

[ctx: Name]
en: WordReference.com Translation: English to French
ru: Переводчик WordReference.com: англо-французский

[ctx: Name]
en: WordReference.com Translation: English to Italian
ru: Переводчик WordReference.com: англо-итальянский

[ctx: Name]
en: WordReference.com Translation: Spanish to English
ru: Переводчик WordReference.com: испанско-английский

[ctx: Name]
en: Flickr Creative Commons
ru: Flickr: лицензия Creative Commons

[ctx: Name]
en: Free On-Line Dictionary of Computing
ru: Свободный онлайн-словарь по информатике

[ctx: Name]
en: LEO - Translate Between French and German
ru: LEO: французско-немецкий перевод

[ctx: Name]
en: WordReference.com Translation: French to English
ru: Переводчик WordReference.com: французско-английский

[ctx: Name]
en: FSF/UNESCO Free Software Directory
ru: Каталог свободного ПО FSF/UNESCO

[ctx: Name]
en: Google Advanced Search
ru: Расширенный поиск в Google

[ctx: Name]
en: Google Groups
ru: Группы Google

[ctx: Name]
en: Google Image Search
ru: Картинки Google

[ctx: Query]
en: http://images.google.com/images?q=\\{@}
ru: http://images.google.com/images?q=\\{@}&hl=ru&ie=UTF-8&oe=UTF-8

[ctx: Name]
en: Google (I'm Feeling Lucky)
ru: Google: Мне повезёт!

[ctx: Name]
en: Google Maps
ru: Карты Google

[ctx: Name]
en: Google Movies
ru: Киноафиша Google

[ctx: Name]
en: Google News
ru: Новости Google

[ctx: Name]
en: Great Dictionary of the Catalan Language (GRan Enciclopèdia  Catalana)
ru: Большой словарь каталонского языка (GRan Enciclopèdia Catalana)

[ctx: Name]
en: HyperDictionary.com Thesaurus
ru: Тезаурус HyperDictionary.com

[ctx: Name]
en: Internet Book List
ru: Интернет-база книг

[ctx: Name]
en: Identi.ca Groups
ru: Identi.ca: группы

[ctx: Name]
en: Identi.ca Notices
ru: Identi.ca: записи

[ctx: Name]
en: Identi.ca People
ru: Identi.ca: люди

[ctx: Name]
en: Internet Movie Database
ru: Интернет-база кинофильмов (IMDb)

[ctx: Name]
en: WordReference.com Translation: Italian to English
ru: Переводчик WordReference.com: итальянско-английский

[ctx: Name]
en: KDE App Search
ru: Поиск приложений KDE

[ctx: Name]
en: KDE API Documentation
ru: Документация по API KDE

[ctx: Name]
en: KDE Forums
ru: Форумы KDE

[ctx: Name]
en: KDE Look
ru: KDE-Look

[ctx: Name]
en: KDE WebSVN
ru: SVN-репозиторий KDE

[ctx: Name]
en: Microsoft Developer Network Search
ru: Поиск в Microsoft Developer Network

[ctx: Name]
en: Multitran - Translate Between German and Russian
ru: Multitran: немецко-русский перевод

[ctx: Name]
en: Multitran - Translate Between English and Russian
ru: Multitran: англо-русский перевод

[ctx: Name]
en: Multitran - Translate Between Spanish and Russian
ru: Multitran: испанско-русский перевод

[ctx: Name]
en: Multitran - Translate Between French and Russian
ru: Multitran: французско-русский перевод

[ctx: Name]
en: Multitran - Translate Between Italian and Russian
ru: Multitran: итальянско-русский перевод

[ctx: Name]
en: Multitran - Translate Between Dutch and Russian
ru: Multitran: голландско-русский перевод

[ctx: Name]
en: Teletekst Search Provider
ru: Поиск телетекста

[ctx: Name]
en: OpenPGP Key Search
ru: Поиск ключей OpenPGP

[ctx: Name]
en: PHP Search
ru: Документация по PHP

[ctx: Name]
en: Python Reference Manual
ru: Справочник по Python

[ctx: Name]
en: Qt3 Online Documentation
ru: Документация по Qt3

[ctx: Name]
en: Latest Qt Online Documentation
ru: Документация по последней версии Qt

[ctx: Name]
en: Dictionary of the Spanish Academy (RAE)
ru: Словарь Испанской Академии (RAE)

[ctx: Name]
en: IETF Requests for Comments
ru: Поиск по RFC

[ctx: Name]
en: RPM-Find
ru: Поиск RPM

[ctx: Name]
en: Ruby Application Archive
ru: Архив приложений Ruby

[ctx: Name]
en: Technorati Tags
ru: Статьи Technorati

[ctx: Name]
en: Merriam-Webster Thesaurus
ru: Тезаурус Merriam-Webster

[ctx: Name]
en: U.S. Patent Database
ru: База патентов США

[ctx: Name]
en: Merriam-Webster Dictionary
ru: Словарь Merriam-Webster

[ctx: Name]
en: Wikipedia - The Free Encyclopedia
ru: Свободная энциклопедия Wikipedia (на русском)

[ctx: Query]
en: http://en.wikipedia.org/wiki/Special:Search?search=\\{@}&go=Go
ru: http://ru.wikipedia.org/wiki/Special:Search?search=\\{@}&go=Go

[ctx: Name]
en: Wiktionary - The Free Dictionary
ru: Свободный словарь Wiktionary

[ctx: Query]
en: http://en.wiktionary.org/wiki/Special:Search?search=\\{@}&go=Go
ru: http://ru.wiktionary.org/wiki/Special:Search?search=\\{@}&go=Go

[ctx: Name]
en: WordReference.com English Dictionary
ru: Английский словарь WordReference.com

[ctx: Name]
en: Yahoo Images
ru: Yahoo: Картинки

[ctx: Name]
en: Yahoo Local
ru: Yahoo: Адреса

[ctx: Name]
en: Yahoo Shopping
ru: Yahoo: Покупки

[ctx: Name]
en: Yahoo Video
ru: Yahoo: Видео

[ctx: Comment]
en: Wallet Server
ru: Служба бумажника

[ctx: Comment]
en: Wallet
ru: Бумажник

[ctx: Name]
en: Needs password
ru: Требуется пароль

[ctx: Comment]
en: The KDE Wallet Daemon requests a password
ru: Бумажник KDE запрашивает пароль

[ctx: Name]
en: Andorra
ru: Андорра

[ctx: Name]
en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

[ctx: Name]
en: Afghanistan
ru: Афганистан

[ctx: Name]
en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

[ctx: Name]
en: Anguilla
ru: Ангилья

[ctx: Name]
en: Albania
ru: Албания

[ctx: Name]
en: Armenia
ru: Армения

[ctx: Name]
en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

[ctx: Name]
en: Angola
ru: Ангола

[ctx: Name]
en: Argentina
ru: Аргентина

[ctx: Name]
en: American Samoa
ru: Восточное Самоа

[ctx: Name]
en: Austria
ru: Австрия

[ctx: Name]
en: Australia
ru: Австралия

[ctx: Name]
en: Aruba
ru: Аруба

[ctx: Name]
en: Åland Islands
ru: Аландские острова

[ctx: Name]
en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

[ctx: Name]
en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

[ctx: Name]
en: Barbados
ru: Барбадос

[ctx: Name]
en: Bangladesh
ru: Бангладеш

[ctx: Name]
en: Belgium
ru: Бельгия

[ctx: Name]
en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

[ctx: Name]
en: Bulgaria
ru: Болгария

[ctx: Name]
en: Bahrain
ru: Бахрейн

[ctx: Name]
en: Burundi
ru: Бурунди

[ctx: Name]
en: Benin
ru: Бенин

[ctx: Name]
en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

[ctx: Name]
en: Bermuda
ru: Бермудские острова

[ctx: Name]
en: Brunei Darussalam
ru: Бруней

[ctx: Name]
en: Bolivia
ru: Боливия

[ctx: Name]
en: Brazil
ru: Бразилия

[ctx: Name]
en: Bahamas
ru: Багамские Острова

[ctx: Name]
en: Bhutan
ru: Бутан

[ctx: Name]
en: Botswana
ru: Ботсвана

[ctx: Name]
en: Belarus
ru: Белоруссия

[ctx: Name]
en: Belize
ru: Белиз

[ctx: Name]
en: Canada
ru: Канада

[ctx: Name]
en: Caribbean
ru: Карибские острова

[ctx: Name]
en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые острова

[ctx: Name]
en: Congo, The Democratic Republic of the
ru: Демократическая Республика Конго

[ctx: Name]
en: Africa, Central
ru: Центральная Африка

[ctx: Name]
en: America, Central
ru: Центральная Америка

[ctx: Name]
en: Asia, Central
ru: Центральная Азия

[ctx: Name]
en: Europe, Central
ru: Центральная Европа

[ctx: Name]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Name]
en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

[ctx: Name]
en: Congo
ru: Конго

[ctx: Name]
en: Switzerland
ru: Швейцария

[ctx: Name]
en: Cote d'ivoire
ru: Кот Д'Ивуар

[ctx: Name]
en: Cook islands
ru: Острова Кука

[ctx: Name]
en: Chile
ru: Чили

[ctx: Name]
en: Cameroon
ru: Камерун

[ctx: Name]
en: China
ru: Китай

[ctx: Name]
en: Colombia
ru: Колумбия

[ctx: Name]
en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

[ctx: Name]
en: Cuba
ru: Куба

[ctx: Name]
en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

[ctx: Name]
en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

[ctx: Name]
en: Cyprus
ru: Кипр

[ctx: Name]
en: Czech Republic
ru: Чехия

[ctx: Name]
en: Germany
ru: Германия

[ctx: Name]
en: Djibouti
ru: Джибути

[ctx: Name]
en: Denmark
ru: Дания

[ctx: Name]
en: Dominica
ru: Доминика

[ctx: Name]
en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

[ctx: Name]
en: Algeria
ru: Алжир

[ctx: Name]
en: Africa, Eastern
ru: Восточная Африка

[ctx: Name]
en: Asia, East
ru: Восточная Азия

[ctx: Name]
en: Europe, Eastern
ru: Восточная Европа

[ctx: Name]
en: Ecuador
ru: Эквадор

[ctx: Name]
en: Estonia
ru: Эстония

[ctx: Name]
en: Egypt
ru: Египет

[ctx: Name]
en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

[ctx: Name]
en: Eritrea
ru: Эритрея

[ctx: Name]
en: Spain
ru: Испания

[ctx: Name]
en: Ethiopia
ru: Эфиопия

[ctx: Name]
en: Finland
ru: Финляндия

[ctx: Name]
en: Fiji
ru: Острова Фиджи

[ctx: Name]
en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские острова

[ctx: Name]
en: Micronesia, Federated States of
ru: Микронезия

[ctx: Name]
en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

[ctx: Name]
en: France
ru: Франция

[ctx: Name]
en: Gabon
ru: Габон

[ctx: Name]
en: United Kingdom
ru: Великобритания

[ctx: Name]
en: Grenada
ru: Гренада

[ctx: Name]
en: Georgia
ru: Грузия

[ctx: Name]
en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

[ctx: Name]
en: Guernsey
ru: Гернси

[ctx: Name]
en: Ghana
ru: Гана

[ctx: Name]
en: Gibraltar
ru: Гибралтар

[ctx: Name]
en: Greenland
ru: Гренландия

[ctx: Name]
en: Gambia
ru: Гамбия

[ctx: Name]
en: Guinea
ru: Гвинея

[ctx: Name]
en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

[ctx: Name]
en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

[ctx: Name]
en: Greece
ru: Греция

[ctx: Name]
en: Guatemala
ru: Гватемала

[ctx: Name]
en: Guam
ru: Гуам

[ctx: Name]
en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

[ctx: Name]
en: Guyana
ru: Гайана

[ctx: Name]
en: Hong Kong SAR(China)
ru: Гонконг

[ctx: Name]
en: Honduras
ru: Гондурас

[ctx: Name]
en: Croatia
ru: Хорватия

[ctx: Name]
en: Haiti
ru: Гаити

[ctx: Name]
en: Hungary
ru: Венгрия

[ctx: Name]
en: Indonesia
ru: Индонезия

[ctx: Name]
en: Ireland
ru: Ирландия

[ctx: Name]
en: Israel
ru: Израиль

[ctx: Name]
en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

[ctx: Name]
en: India
ru: Индия

[ctx: Name]
en: Iraq
ru: Ирак

[ctx: Name]
en: Iran
ru: Иран

[ctx: Name]
en: Iceland
ru: Исландия

[ctx: Name]
en: Italy
ru: Италия

[ctx: Name]
en: Jersey
ru: Джерси

[ctx: Name]
en: Jamaica
ru: Ямайка

[ctx: Name]
en: Jordan
ru: Иордания

[ctx: Name]
en: Japan
ru: Япония

[ctx: Name]
en: Kenya
ru: Кения

[ctx: Name]
en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

[ctx: Name]
en: Cambodia
ru: Камбоджа

[ctx: Name]
en: Kiribati
ru: Кирибати

[ctx: Name]
en: Comoros
ru: Коморские Острова

[ctx: Name]
en: St. Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

[ctx: Name]
en: North Korea
ru: Корейская Народная Демократическая Республика

[ctx: Name]
en: South Korea
ru: Южная Корея

[ctx: Name]
en: Kuwait
ru: Кувейт

[ctx: Name]
en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

[ctx: Name]
en: Kazakhstan
ru: Казахстан

[ctx: Name]
en: Laos
ru: Лаос

[ctx: Name]
en: Lebanon
ru: Ливан

[ctx: Name]
en: St. Lucia
ru: Сент-Люсия

[ctx: Name]
en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

[ctx: Name]
en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

[ctx: Name]
en: Liberia
ru: Либерия

[ctx: Name]
en: Lesotho
ru: Лесото

[ctx: Name]
en: Lithuania
ru: Литва

[ctx: Name]
en: Luxembourg
ru: Люксембург

[ctx: Name]
en: Latvia
ru: Латвия

[ctx: Name]
en: Libya
ru: Ливия

[ctx: Name]
en: Morocco
ru: Марокко

[ctx: Name]
en: Monaco
ru: Монако

[ctx: Name]
en: Moldova
ru: Молдавия

[ctx: Name]
en: Montenegro
ru: Черногория

[ctx: Name]
en: Saint Martin
ru: Сен-Мартен

[ctx: Name]
en: Madagascar
ru: Мадагаскар

[ctx: Name]
en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

[ctx: Name]
en: Middle-East
ru: Ближний Восток

[ctx: Name]
en: Macedonia
ru: Македония

[ctx: Name]
en: Mali
ru: Мали

[ctx: Name]
en: Myanmar
ru: Мьянма

[ctx: Name]
en: Mongolia
ru: Монголия

[ctx: Name]
en: Macau SAR(China)
ru: Макао

[ctx: Name]
en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

[ctx: Name]
en: Martinique
ru: Мартиника

[ctx: Name]
en: Mauritania
ru: Мавритания

[ctx: Name]
en: Montserrat
ru: Монтсеррат

[ctx: Name]
en: Malta
ru: Мальта

[ctx: Name]
en: Mauritius
ru: Маврикий

[ctx: Name]
en: Maldives
ru: Мальдивские острова

[ctx: Name]
en: Malawi
ru: Малави

[ctx: Name]
en: Mexico
ru: Мексика

[ctx: Name]
en: Malaysia
ru: Малайзия

[ctx: Name]
en: Mozambique
ru: Мозамбик

[ctx: Name]
en: Namibia
ru: Намибия

[ctx: Name]
en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

[ctx: Name]
en: Niger
ru: Нигер

[ctx: Name]
en: Norfolk Island
ru: Норфолк

[ctx: Name]
en: Nigeria
ru: Нигерия

[ctx: Name]
en: Nicaragua
ru: Никарагуа

[ctx: Name]
en: Netherlands
ru: Нидерланды

[ctx: Name]
en: Norway
ru: Норвегия

[ctx: Name]
en: Africa, Northern
ru: Северная Африка

[ctx: Name]
en: America, North
ru: Северная Америка

[ctx: Name]
en: Europe, Northern
ru: Северная Европа

[ctx: Name]
en: Nepal
ru: Непал

[ctx: Name]
en: Nauru
ru: Науру

[ctx: Name]
en: Niue
ru: Ниуэ

[ctx: Name]
en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

[ctx: Name]
en: Oceania
ru: Океания

[ctx: Name]
en: Oman
ru: Оман

[ctx: Name]
en: Panama
ru: Панама

[ctx: Name]
en: Peru
ru: Перу

[ctx: Name]
en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

[ctx: Name]
en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

[ctx: Name]
en: Philippines
ru: Филиппины

[ctx: Name]
en: Pakistan
ru: Пакистан

[ctx: Name]
en: Poland
ru: Польша

[ctx: Name]
en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

[ctx: Name]
en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

[ctx: Name]
en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

[ctx: Name]
en: Palestinian Territory
ru: Палестинские территории

[ctx: Name]
en: Portugal
ru: Португалия

[ctx: Name]
en: Palau
ru: Палау

[ctx: Name]
en: Paraguay
ru: Парагвай

[ctx: Name]
en: Qatar
ru: Катар

[ctx: Name]
en: Réunion
ru: Реюньон

[ctx: Name]
en: Romania
ru: Румыния

[ctx: Name]
en: Serbia
ru: Сербия

[ctx: Name]
en: Russia
ru: Россия

[ctx: Name]
en: Rwanda
ru: Руанда

[ctx: Name]
en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

[ctx: Name]
en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

[ctx: Name]
en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

[ctx: Name]
en: Sudan
ru: Судан

[ctx: Name]
en: Sweden
ru: Швеция

[ctx: Name]
en: Singapore
ru: Сингапур

[ctx: Name]
en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

[ctx: Name]
en: Slovenia
ru: Словения

[ctx: Name]
en: Slovakia
ru: Словакия

[ctx: Name]
en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

[ctx: Name]
en: San Marino
ru: Сан-Марино

[ctx: Name]
en: Senegal
ru: Сенегал

[ctx: Name]
en: Somalia
ru: Сомали

[ctx: Name]
en: Africa, Southern
ru: Южная Африка

[ctx: Name]
en: America, South
ru: Южная Америка

[ctx: Name]
en: Asia, South
ru: Южная Азия

[ctx: Name]
en: Asia, South-East
ru: Юго-Восточная Азия

[ctx: Name]
en: Europe, Southern
ru: Южная Европа

[ctx: Name]
en: Suriname
ru: Суринам

[ctx: Name]
en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

[ctx: Name]
en: El Salvador
ru: Сальвадор

[ctx: Name]
en: Syria
ru: Сирия

[ctx: Name]
en: Swaziland
ru: Свазиленд

[ctx: Name]
en: Turks and Caicos Islands
ru: Тёркс и Кайкос

[ctx: Name]
en: Chad
ru: Чад

[ctx: Name]
en: Togo
ru: Того

[ctx: Name]
en: Thailand
ru: Таиланд

[ctx: Name]
en: Tajikistan
ru: Таджикистан

[ctx: Name]
en: Tokelau
ru: Токелау

[ctx: Name]
en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лешти

[ctx: Name]
en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

[ctx: Name]
en: Tunisia
ru: Тунис

[ctx: Name]
en: Tonga
ru: Тонга

[ctx: Name]
en: East Timor
ru: Восточный Тимор

[ctx: Name]
en: Turkey
ru: Турция

[ctx: Name]
en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

[ctx: Name]
en: Tuvalu
ru: Тувалу

[ctx: Name]
en: Taiwan
ru: Тайвань

[ctx: Name]
en: Tanzania, United Republic of
ru: Танзания

[ctx: Name]
en: Ukraine
ru: Украина

[ctx: Name]
en: Uganda
ru: Уганда

[ctx: Name]
en: United States of America
ru: Соединённые Штаты Америки

[ctx: Name]
en: Uruguay
ru: Уругвай

[ctx: Name]
en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

[ctx: Name]
en: Vatican City
ru: Ватикан

[ctx: Name]
en: St. Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

[ctx: Name]
en: Venezuela
ru: Венесуэла

[ctx: Name]
en: Virgin Islands, British
ru: Британские Виргинские острова

[ctx: Name]
en: Virgin Islands, U.S.
ru: Американские Виргинские острова

[ctx: Name]
en: Vietnam
ru: Вьетнам

[ctx: Name]
en: Vanuatu
ru: Вануату

[ctx: Name]
en: Africa, Western
ru: Западная Африка

[ctx: Name]
en: Europe, Western
ru: Западная Европа

[ctx: Name]
en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

[ctx: Name]
en: Samoa
ru: Самоа

[ctx: Name]
en: Yemen
ru: Йемен

[ctx: Name]
en: Mayotte
ru: Майотта

[ctx: Name]
en: South Africa
ru: Южно-Африканская Республика

[ctx: Name]
en: Zambia
ru: Замбия

[ctx: Name]
en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

[ctx: Name]
en: Andorran Franc
ru: Андоррский франк

[ctx: Name]
en: Andorran Peseta
ru: Андоррская песета

[ctx: Name]
en: United Arab Emirates Dirham
ru: Дирхам ОАЭ

[ctx: Name]
en: Afghan Afghani
ru: Афганистанский афгани

[ctx: Name]
en: Albanian Lek
ru: Албанский лек

[ctx: Name]
en: Armenian Dram
ru: Армянский драм

[ctx: Name]
en: Netherlands Antillean Guilder
ru: Антильский гульден

[ctx: Name]
en: Angolan Kwanza
ru: Ангольская кванза

[ctx: Name]
en: Angolan Novo Kwanza
ru: Ангольская новая кванза

[ctx: Name]
en: Argentine Peso
ru: Аргентинское песо

[ctx: Name]
en: Austrian Schilling
ru: Австрийский шиллинг

[ctx: Name]
en: Australian Dollar
ru: Австралийский доллар

[ctx: Name]
en: Aruban Florin
ru: Арубанский флорин

[ctx: Name]
en: Azerbaijani Manat
ru: Азербайджанский манат

[ctx: Name]
en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
ru: Боснийская конвертируемая марка

[ctx: Name]
en: Barbados Dollar
ru: Барбадосский доллар

[ctx: Name]
en: Bangladeshi Taka
ru: Бангладешская така

[ctx: Name]
en: Belgian Franc
ru: Бельгийский франк

[ctx: Name]
en: Bulgarian Lev A/99
ru: Болгарский лев (до 1999 года)

[ctx: Name]
en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский лев

[ctx: Name]
en: Bahraini Dinar
ru: Бахрейнский динар

[ctx: Name]
en: Burundian Franc
ru: Бурундийский франк

[ctx: Name]
en: Bermuda Dollar
ru: Бермудский доллар

[ctx: Name]
en: Brunei Dollar
ru: Брунейский доллар

[ctx: Name]
en: Bolivian Boliviano
ru: Боливийский боливиано

[ctx: Name]
en: Bolivian Mvdol
ru: Боливийский мвдол

[ctx: Name]
en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

[ctx: Name]
en: Bahamian Dollar
ru: Багамский доллар

[ctx: Name]
en: Bhutanese Ngultrum
ru: Бутанский нгултрум

[ctx: Name]
en: Botswana Pula
ru: Ботсванская пула

[ctx: Name]
en: Belarusian Ruble
ru: Белорусский рубль

[ctx: Name]
en: Belize Dollar
ru: Белизский доллар

[ctx: Name]
en: Canadian Dollar
ru: Канадский доллар

[ctx: Name]
en: Congolese Franc
ru: Конголезский франк

[ctx: Name]
en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

[ctx: Name]
en: Chilean Unidad de Fomento
ru: Чилийская индексируемая у.е. (UF)

[ctx: Name]
en: Chilean Peso
ru: Чилийское песо

[ctx: Name]
en: Chinese Yuan
ru: Китайский юань

[ctx: Name]
en: Colombian Peso
ru: Колумбийское песо

[ctx: Name]
en: Colombian Unidad de Valor Real
ru: Колумбийская индексируемая у.е. (UVR)

[ctx: Name]
en: Costa Rican Colon
ru: Костариканский колон

[ctx: Name]
en: Cuban Convertible Peso
ru: Конвертируемый кубинский песо

[ctx: Name]
en: Cuban Peso
ru: Кубинское песо

[ctx: Name]
en: Cape Verde Escudo
ru: Эскудо Кабо-Верде

[ctx: Name]
en: Cypriot Pound
ru: Кипрский фунт

[ctx: Name]
en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

[ctx: Name]
en: German Mark
ru: Немецкая марка

[ctx: Name]
en: Djibouti Franc
ru: Франк Джибути

[ctx: Name]
en: Danish Krone
ru: Датская крона

[ctx: Name]
en: Dominican Peso
ru: Доминиканское песо

[ctx: Name]
en: Algerian Dinar
ru: Алжирский динар

[ctx: Name]
en: Estonian Kroon
ru: Эстонская крона

[ctx: Name]
en: Egyptian Pound
ru: Египетский фунт

[ctx: Name]
en: Eritrean Nakfa
ru: Эритрейская накфа

[ctx: Name]
en: Spanish Peseta
ru: Испанская песета

[ctx: Name]
en: Ethiopian Birr
ru: Эфиопский быр

[ctx: Name]
en: Euro
ru: Евро

[ctx: Name]
en: Finnish Markka
ru: Финская марка

[ctx: Name]
en: Fijian Dollar
ru: Доллар Фиджи

[ctx: Name]
en: Falkland Islands Pound
ru: Фунт Фолклендских островов

[ctx: Name]
en: French Franc
ru: Французский франк

[ctx: Name]
en: British Pound Sterling
ru: Британский фунт стерлингов

[ctx: Name]
en: Georgian Lari
ru: Грузинский лари

[ctx: Name]
en: Ghanaian Cedi
ru: Ганский седи

[ctx: Name]
en: Ghana Cedi
ru: Ганский седи

[ctx: Name]
en: Gibraltar Pound
ru: Гибралтарский фунт

[ctx: Name]
en: Gambian Dalasi
ru: Гамбийский даласи

[ctx: Name]
en: Guinean Franc
ru: Гвинейский франк

[ctx: Name]
en: Greek Drachma
ru: Греческая драхма

[ctx: Name]
en: Guatemalan Quetzal
ru: Гватемальский кетцаль

[ctx: Name]
en: Guinea-Bissau Peso
ru: Песо Гвинеи-Бисау

[ctx: Name]
en: Guyanese Dollar
ru: Гайанский доллар

[ctx: Name]
en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

[ctx: Name]
en: Honduran Lempira
ru: Гондурасская лемпира

[ctx: Name]
en: Croatian Kuna
ru: Хорватская куна

[ctx: Name]
en: Haitian Gourde
ru: Гаитянский гурд

[ctx: Name]
en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

[ctx: Name]
en: Indonesian Rupiah
ru: Индонезийская рупия

[ctx: Name]
en: Irish Pound
ru: Ирландский фунт

[ctx: Name]
en: Israeli New Sheqel
ru: Израильский новый шекель

[ctx: Name]
en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

[ctx: Name]
en: Iraqi Dinar
ru: Иракский динар

[ctx: Name]
en: Iranian Rial
ru: Иранский риал

[ctx: Name]
en: Icelandic Krona
ru: Исландская крона

[ctx: Name]
en: Italian Lira
ru: Итальянская лира

[ctx: Name]
en: Jamaican Dollar
ru: Ямайский доллар

[ctx: Name]
en: Jordanian Dinar
ru: Иорданский динар

[ctx: Name]
en: Japanese Yen
ru: Японская иена

[ctx: Name]
en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

[ctx: Name]
en: Kyrgyzstani Som
ru: Киргизский сом

[ctx: Name]
en: Cambodian Riel
ru: Камбоджийский риель

[ctx: Name]
en: Comorian Franc
ru: Комoрский франк

[ctx: Name]
en: North Korean Won
ru: Северокорейская вона

[ctx: Name]
en: South Korean Won
ru: Южнокорейская вона

[ctx: Name]
en: Kuwaiti Dinar
ru: Кувейтский динар

[ctx: Name]
en: Cayman Islands Dollar
ru: Доллар Каймановых островов

[ctx: Name]
en: Kazakhstani Tenge
ru: Казахстанский тенге

[ctx: Name]
en: Lao Kip
ru: Лаосский кип

[ctx: Name]
en: Lebanese Pound
ru: Ливанский фунт

[ctx: Name]
en: Sri Lankan Rupee
ru: Шри-Ланкийская рупия

[ctx: Name]
en: Liberian Dollar
ru: Либерийский доллар

[ctx: Name]
en: Lesotho Loti
ru: Лоти Лесото

[ctx: Name]
en: Lithuanian Litas
ru: Литовский лит

[ctx: Name]
en: Luxembourgish Franc
ru: Люксембургский франк

[ctx: Name]
en: Latvian Lats
ru: Латвийский лат

[ctx: Name]
en: Libyan Dinar
ru: Ливийский динар

[ctx: Name]
en: Moroccan Dirham
ru: Марокканский дирхам

[ctx: Name]
en: Moldovan Leu
ru: Молдавский лей

[ctx: Name]
en: Malagasy Ariary
ru: Малагасийский ариари

[ctx: Name]
en: Malagasy Franc
ru: Малагасийский франк

[ctx: Name]
en: Macedonian Denar
ru: Македонский денар

[ctx: Name]
en: Mali Franc
ru: Малийский франк

[ctx: Name]
en: Myanma Kyat
ru: Мьянманский кьят

[ctx: Name]
en: Mongolian Tugrik
ru: Монгольский тугрик

[ctx: Name]
en: Macanese Pataca
ru: Патака Макао

[ctx: Name]
en: Mauritanian Ouguiya
ru: Мавританская угия

[ctx: Name]
en: Maltese Lira
ru: Мальтийская лира

[ctx: Name]
en: Mauritius Rupee
ru: Маврикийская рупия

[ctx: Name]
en: Maldivian Rufiyaa
ru: Мальдивская руфия

[ctx: Name]
en: Malawian Kwacha
ru: Малавийская квача

[ctx: Name]
en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

[ctx: Name]
en: Mexican Unidad de Inversion
ru: Мексиканская индексируемая у.е. (UDI)

[ctx: Name]
en: Malaysian Ringgit
ru: Малайский ринггит

[ctx: Name]
en: Mozambican Metical
ru: Мозамбикский метикал

[ctx: Name]
en: Namibian Dollar
ru: Намибийский доллар

[ctx: Name]
en: Nigerian Naira
ru: Нигерийская найра

[ctx: Name]
en: Nicaraguan Cordoba Oro
ru: Никарагуанская кордоба

[ctx: Name]
en: Netherlands Guilder
ru: Нидерландский гульден

[ctx: Name]
en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

[ctx: Name]
en: Nepalese Rupee
ru: Непальская рупия

[ctx: Name]
en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

[ctx: Name]
en: Omani Rial
ru: Оманский риал

[ctx: Name]
en: Panamanian Balboa
ru: Панамский бальбоа

[ctx: Name]
en: Peruvian Nuevo Sol
ru: Перуанский новый соль

[ctx: Name]
en: Papua New Guinean Kina
ru: Кина Папуа — Новой Гвинеи

[ctx: Name]
en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

[ctx: Name]
en: Pakistan Rupee
ru: Пакистанская рупия

[ctx: Name]
en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

[ctx: Name]
en: Portuguese Escudo
ru: Португальский эскудо

[ctx: Name]
en: Paraguayan Guarani
ru: Парагвайский гуарани

[ctx: Name]
en: Qatari Riyal
ru: Катарский риял

[ctx: Name]
en: Romanian Leu A/05
ru: Румынский лей (до 2005 года)

[ctx: Name]
en: Romanian Leu
ru: Румынский лей

[ctx: Name]
en: Serbian Dinar
ru: Сербский динар

[ctx: Name]
en: Russian Ruble
ru: Российский рубль

[ctx: Name]
en: Russian Ruble A/97
ru: Российский рубль (до 1997 года)

[ctx: Name]
en: Rwandan Franc
ru: Руандский франк

[ctx: Name]
en: Saudi Riyal
ru: Саудовский риял

[ctx: Name]
en: Solomon Islands Dollar
ru: Доллар Соломоновых Островов

[ctx: Name]
en: Seychellois Rupee
ru: Сейшельская рупия

[ctx: Name]
en: Sudanese Dinar
ru: Суданский динар

[ctx: Name]
en: Sudanese Pound
ru: Суданский фунт

[ctx: Name]
en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

[ctx: Name]
en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

[ctx: Name]
en: Saint Helena Pound
ru: Фунт острова Святой Елены

[ctx: Name]
en: Slovenian Tolar
ru: Словенский толар

[ctx: Name]
en: Slovak Koruna
ru: Словацкая крона

[ctx: Name]
en: Sierra Leonean Leone
ru: Леоне Сьерра-Леоне

[ctx: Name]
en: Somali Shilling
ru: Сомалийский шиллинг

[ctx: Name]
en: Surinamese Dollar
ru: Суринамский доллар

[ctx: Name]
en: Surinamese Guilder
ru: Суринамский гульден

[ctx: Name]
en: São Tomé and Príncipe Dobra
ru: Добра Сан-Томе и Принсипи

[ctx: Name]
en: Salvadoran Colon
ru: Сальвадорский колон

[ctx: Name]
en: Syrian Pound
ru: Сирийский фунт

[ctx: Name]
en: Swazi Lilangeni
ru: Свазилендский лилангени

[ctx: Name]
en: Thai Baht
ru: Тайский бат

[ctx: Name]
en: Tajikistani Somoni
ru: Таджикский сомони

[ctx: Name]
en: Turkmenistani Old Manat
ru: Туркменский манат (до 2009 года)

[ctx: Name]
en: Turkmenistani Manat
ru: Туркменский манат

[ctx: Name]
en: Tunisian Dinar
ru: Тунисский динар

[ctx: Name]
en: Tongan Pa'anga
ru: Тонганская паанга

[ctx: Name]
en: Portuguese Timorese Escudo
ru: Эскудо Португальского Тимора

[ctx: Name]
en: Turkish Lira A/05
ru: Турецкая лира (до 2005 года)

[ctx: Name]
en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

[ctx: Name]
en: Trinidad and Tobago Dollar
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

[ctx: Name]
en: New Taiwan Dollar
ru: Тайваньский новый доллар

[ctx: Name]
en: Tanzanian Shilling
ru: Танзанийский шиллинг

[ctx: Name]
en: Ukrainian Hryvnia
ru: Украинская гривна

[ctx: Name]
en: Ugandan Shilling
ru: Угандийский шиллинг

[ctx: Name]
en: United States Dollar
ru: Доллар США

[ctx: Name]
en: United States Dollar (Next Day)
ru: Доллар США (на следующий день)

[ctx: Name]
en: United States Dollar (Same Day)
ru: Доллар США (на этот день)

[ctx: Name]
en: Uruguayan Peso
ru: Уругвайское песо

[ctx: Name]
en: Uzbekistan Som
ru: Узбекский сум

[ctx: Name]
en: Venezuelan Bolívar Fuerte
ru: Венесуэльский боливар

[ctx: Name]
en: Vietnamese Dong
ru: Вьетнамский донг

[ctx: Name]
en: Vanuatu Vatu
ru: Вануатский вату

[ctx: Name]
en: Samoan Tala
ru: Самоанская тала

[ctx: Name]
en: Central African CFA Franc
ru: Центральноафриканский франк КФА

[ctx: Name]
en: Silver
ru: Серебро

[ctx: Name]
en: Gold
ru: Золото

[ctx: Name]
en: East Caribbean Dollar
ru: Восточно-карибский доллар

[ctx: Name]
en: West African CFA Franc
ru: Западноафриканский франк КФА

[ctx: Name]
en: Palladium
ru: Палладий

[ctx: Name]
en: CFP Franc
ru: Франк КФП

[ctx: Name]
en: Yemeni Rial
ru: Йеменский риал

[ctx: Name]
en: Yugoslav Dinar
ru: Югославский динар

[ctx: Name]
en: South African Rand
ru: Южноафриканский рэнд

[ctx: Name]
en: Zambian Kwacha
ru: Замбийская квача

[ctx: Name]
en: Zimbabwean Dollar A/06
ru: Зимбабвийский доллар (до 2006 года)

[ctx: Name]
en: Zimbabwean Dollar
ru: Зимбабвийский доллар

[ctx: Name]
en: Internal Services
ru: Внутренние службы

[ctx: Name]
en: Development
ru: Разработка

[ctx: Name]
en: Translation
ru: Перевод

[ctx: Name]
en: Web Development
ru: Разработка под Веб

[ctx: Name]
en: Editors
ru: Редакторы

[ctx: Name]
en: Education
ru: Образование

[ctx: Name]
en: Languages
ru: Языки

[ctx: Name]
en: Mathematics
ru: Математика

[ctx: Name]
en: Miscellaneous
ru: Разное

[ctx: Name]
en: Science
ru: Наука

[ctx: Name]
en: Teaching Tools
ru: Средства обучения

[ctx: Name]
en: Arcade
ru: Аркады

[ctx: Name]
en: Board Games
ru: Настольные игры

[ctx: Name]
en: Card Games
ru: Карточные игры

[ctx: Name]
en: Games
ru: Игры

[ctx: Name]
en: Games for Kids
ru: Игры для детей

[ctx: Name]
en: Logic Games
ru: Логические игры

[ctx: Name]
en: Rogue-like Games
ru: Ролевые игры в стиле Rogue

[ctx: Name]
en: Tactics & Strategy
ru: Стратегия

[ctx: Name]
en: Graphics
ru: Графика

[ctx: Name]
en: Internet
ru: Интернет

[ctx: Name]
en: Terminal Applications
ru: Консольные приложения

[ctx: Name]
en: KDE Menu
ru: Меню KDE

[ctx: Name]
en: More Applications
ru: Дополнительные приложения

[ctx: Name]
en: Multimedia
ru: Мультимедиа

[ctx: Name]
en: Office
ru: Офис

[ctx: Name]
en: Science & Math
ru: Наука

[ctx: Name]
en: System
ru: Система

[ctx: Name]
en: Toys
ru: Развлечения

[ctx: Name]
en: Lost & Found
ru: Прочее

[ctx: Name]
en: Accessibility
ru: Специальные возможности

[ctx: Comment]
en: Accessibility
ru: Специальные возможности

[ctx: Name]
en: Desktop
ru: Рабочий стол

[ctx: Comment]
en: Desktop
ru: Рабочий стол

[ctx: Name]
en: Utilities
ru: Служебные

[ctx: Comment]
en: Utilities
ru: Служебные

[ctx: Name]
en: File
ru: Файл

[ctx: Comment]
en: File
ru: Файл

[ctx: Name]
en: Peripherals
ru: Периферия

[ctx: Comment]
en: Peripherals
ru: Периферия

[ctx: Name]
en: PIM
ru: Электронный секретарь

[ctx: Comment]
en: PIM
ru: Электронный секретарь

[ctx: Name]
en: X-Utilities
ru: Утилиты X

[ctx: Comment]
en: X Window Utilities
ru: Утилиты X Window

[ctx: Name]
en: Desktop Search
ru: Поиск по меткам и содержимому

[ctx: Comment]
en: Nepomuk/Strigi Server Configuration
ru: Настройка сервера Nepomuk/Strigi

[ctx: Name]
en: Nepomuk Search Module
ru: Модуль поиска Nepomuk

[ctx: Comment]
en: Helper module for KIO to ensure automatic updates of nepomuksearch listings.
ru: Вспомогательный модуль KIO, необходимый для обновления результатов поиска.

[ctx: Name]
en: Nepomuk Server
ru: Сервер Nepomuk

[ctx: Comment]
en: The Nepomuk Server providing Storage services and strigi controlling
ru: Сервер Nepomuk предоставляет службы хранения данных и управления Strigi

[ctx: Comment]
en: Nepomuk Service
ru: Служба Nepomuk

[ctx: Name]
en: Nepomuk Backup
ru: Резервное копирование Nepomuk

[ctx: Name]
en: Nepomuk Backup and Sync
ru: Резервное копирование и синхронизация Nepomuk

[ctx: Comment]
en: Nepomuk Service which handles backup and sync.
ru: Служба Nepomuk, отвечающая за резервное копирование и синхронизацию

[ctx: Comment]
en: The Nepomuk file watch service for monitoring file changes
ru: Отслеживание изменений в файлах

[ctx: Comment]
en: The Nepomuk Query Service provides an interface for persistent query folders
ru: Служба запросов Nepomuk предоставляет интерфейс к сохранённым папкам поиска

[ctx: Name]
en: Nepomuk Removable Storage Service
ru: Служба сменных носителей Nepomuk

[ctx: Comment]
en: The Nepomuk removable storage service, providing access to Nepomuk metadata on removable storage devices.
ru: Сервис внешних носителей Nepomuk, обеспечивающий доступ к метаданным Nepomuk на внешних носителях.

[ctx: Name]
en: Nepomuk Data Storage
ru: Хранилище Nepomuk

[ctx: Comment]
en: The Core Nepomuk data storage service
ru: Служба хранилища основных данных Nepomuk

[ctx: Name]
en: Semantic Data Storage
ru: Хранилище семантических данных

[ctx: Name]
en: Failed to start Nepomuk
ru: Не удалось запустить Nepomuk

[ctx: Comment]
en: The Nepomuk Semantic Desktop system could not be started
ru: Не удалось запустить службу Nepomuk Semantic Desktop

[ctx: Name]
en: Converting Nepomuk data
ru: Преобразование данных Nepomuk

[ctx: Comment]
en: All Nepomuk data is converted to a new storage backend
ru: Все данные Nepomuk преобразованы в новый формат хранилища

[ctx: Name]
en: Converting Nepomuk data failed
ru: Ошибка преобразования данных

[ctx: Comment]
en: Converting Nepomuk data to a new backend failed
ru: Ошибка преобразования данных в новый формат хранилища

[ctx: Name]
en: Converting Nepomuk data done
ru: Преобразование данных Nepomuk закончено

[ctx: Comment]
en: Successfully converted Nepomuk data to new backend
ru: Все данные Nepomuk преобразованы в новый формат хранилища

[ctx: Name]
en: Nepomuk Strigi Service
ru: Служба Nepomuk Strigi

[ctx: Comment]
en: Nepomuk Service which controls the strigidaemon, i.e. indexes files on the desktop
ru: Служба Nepomuk для полнотекстового поиска в рабочем окружении

[ctx: Comment]
en: Desktop Search
ru: Поиск по меткам и содержимому

[ctx: Name]
en: Initial Indexing started
ru: Начато индексирование

[ctx: Comment]
en: Indexing of local files for fast searches has started.
ru: Начато индексирование локальных файлов для быстрого поиска данных

[ctx: Name]
en: Initial Indexing finished
ru: Индексирование закончено

[ctx: Comment]
en: The initial indexing of local files for fast desktop searches has completed.
ru: Индексирование локальных файлов для быстрого поиска данных завершено

[ctx: Name]
en: Indexing suspended
ru: Индексирование приостановлено

[ctx: Comment]
en: File indexing has been suspended by the search service.
ru: Индексирование файлов приостановлено службой поиска.

[ctx: Name]
en: Indexing resumed
ru: Индексирование продолжено

[ctx: Comment]
en: File indexing has been resumed by the search service.
ru: Индексирование файлов продолжено

[ctx: Comment]
en: Sound and Video Configuration
ru: Настройка звука и видео

[ctx: Comment]
en: Xine Backend Configuration
ru: Настройка Xine

[ctx: Name]
en: Sound Policy
ru: Звуковой сервер

[ctx: Comment]
en: Provides sound system policy to applications
ru: Обеспечивает систему звуковых правил для приложений

[ctx: Name]
en: KDE Multimedia Backend
ru: Мультимедийная подсистема KDE

[ctx: Comment]
en: Multimedia System
ru: Мультимедийная подсистема

[ctx: Name]
en: Audio Output Device Changed
ru: Изменено устройство вывода звука

[ctx: Comment]
en: Notification when audio output device has automatically changed
ru: Уведомлять об автоматическом изменении устройства вывода звука

[ctx: Comment]
en: Fallback icon theme
ru: Тема значков по умолчанию

[ctx: Name]
en: Newspaper Layout
ru: Газета

[ctx: Comment]
en: A layout that puts widgets into columns
ru: Менеджер компоновки, который размещает виджеты в столбцы

[ctx: Name]
en: Save remote widgets' policies
ru: Сохранить правила сохранения удалённых виджетов

[ctx: Description]
en: Prevents the system from saving remote plasma widgets' policies
ru: Запрещает сохранение удалённых правил

[ctx: Name]
en: Plasma JavaScript Addon
ru: JavaScript расширение Plasma

[ctx: Name]
en: Javascript Addon
ru: JavaScript дополнение

[ctx: Comment]
en: Addons for Javascript Plasma plugins
ru: Модули, обеспечивающие поддержку JavaScript в расширениях Plasma

[ctx: Name]
en: Declarative widget
ru: Декларативный виджет

[ctx: Comment]
en: Native Plasma widget written in QML and JavaScript
ru: Виджет Plasma, написанный на языках QML и JavaScript

[ctx: Name]
en: JavaScript Widget
ru: Виджет на языке JavaScript

[ctx: Comment]
en: Native Plasma widget written in JavaScript
ru: Виджет Plasma, написанный на языке JavaScript

[ctx: Name]
en: JavaScript DataEngine
ru: Поставщик данных (JavaScript)

[ctx: Comment]
en: JavaScript Runner
ru: Модуль запуска, написанный на языке JavaScript

[ctx: Name]
en: Platform
ru: Платформа

[ctx: Comment]
en: Windows Platform Manager
ru: Диспетчер платформы Windows

[ctx: Name]
en: KDED Windows Start Menu Module
ru: Меню входа в Windows

[ctx: Comment]
en: Shortcut icon support
ru: Показ значков сайтов и ссылок в KDE

[ctx: Name]
en: Audio Preview
ru: Прослушивание звукового файла

[ctx: Name]
en: Image Displayer
ru: Просмотр изображения

[ctx: Name]
en: Drive Ejector
ru: Извлечение дисков

[ctx: Comment]
en: Automatically releases drives when their eject button is pushed
ru: Драйвера автоматически выгружаются, когда нажаты кнопки их извлечения

[ctx: Name]
en: Removable Devices
ru: Внешние носители

[ctx: Comment]
en: Configure automatic handling of removable storage media
ru: Настройка автоматического подключения внешних носителей информации

[ctx: Name]
en: Removable Device Automounter
ru: Подключение внешних носителей

[ctx: Comment]
en: Automatically mounts devices as needed
ru: Автоматически подключает внешние носители информации

[ctx: Name]
en: Network Status
ru: Состояние сети

[ctx: Comment]
en: Tracks status of network interfaces and provides notification to applications using the network.
ru: Отслеживает состояние сетевых интерфейсов и предоставляет уведомления приложениям, использующим сеть.

[ctx: Name]
en: Hardware Detection
ru: Обнаружение оборудования

[ctx: Comment]
en: Provides a user interface for hardware events
ru: Обеспечивает пользовательский интерфейс для событий с оборудованием

[ctx: Name]
en: Free Space Notifier
ru: Свободное место на диске

[ctx: Comment]
en: Warns when running out of space on your home folder
ru: Предупреждает о нехватке дискового пространства в домашней папке

[ctx: Comment]
en: KDE Free Space Notifier Daemon
ru: Служба уведомлений о свободном месте на диске

[ctx: Name]
en: Low Disk Space
ru: Недостаточно места на диске

[ctx: Comment]
en: Used for warning notifications
ru: Используется для системных уведомлений

[ctx: Name]
en: Running low on disk space
ru: Недостаточно места на диске

[ctx: Comment]
en: You are running low on disk space
ru: На диске осталось мало свободного места

[ctx: Name]
en: KDE Accessibility Tool
ru: Специальные возможности

[ctx: Name]
en: A modifier key has become active
ru: Нажата клавиша-модификатор

[ctx: Comment]
en: A modifier key (e.g. Shift or Ctrl) has changed its state and is now active
ru: Клавиша-модификатор (например, Shift или Ctrl) изменила состояние и сейчас активна

[ctx: Name]
en: A modifier key has become inactive
ru: Клавиша модификатора отпущена

[ctx: Comment]
en: A modifier key (e.g. Shift or Ctrl) has changed its state and is now inactive
ru: Клавиша-модификатор (например, Shift или Ctrl) изменила своё состояние и сейчас неактивна

[ctx: Name]
en: A modifier key has been locked
ru: Клавиша-модификатор зафиксирована

[ctx: Comment]
en: A modifier key (e.g. Shift or Ctrl) has been locked and is now active for all of the following keypresses
ru: Клавиша-модификатор (например, Shift или Ctrl) зафиксирована и активна при нажатии любых других клавиш

[ctx: Name]
en: A lock key has been activated
ru: Активирована клавиша переключения режимов

[ctx: Comment]
en: A lock key (e.g. Caps Lock or Num Lock) has changed its state and is now active
ru: Клавиша переключения режимов (например, Caps Lock или Num Lock) изменила своё состояние и сейчас активна

[ctx: Name]
en: A lock key has been deactivated
ru: Деактивирована клавиша переключения режимов

[ctx: Comment]
en: A lock key (e.g. Caps Lock or Num Lock) has changed its state and is now inactive
ru: Клавиша переключения режимов (например, Caps Lock или Num Lock) изменила своё состояние и сейчас не активна

[ctx: Name]
en: Sticky keys has been enabled or disabled
ru: Включены или отключены «залипающие» клавиши

[ctx: Comment]
en: Sticky keys has been enabled or disabled
ru: Включены или отключены «залипающие» клавиши

[ctx: Name]
en: Slow keys has been enabled or disabled
ru: Включены или отключены замедленные клавиши

[ctx: Comment]
en: Slow keys has been enabled or disabled
ru: Включены или отключены замедленные клавиши

[ctx: Name]
en: Bounce keys has been enabled or disabled
ru: Включены или отключены «прыгающие» клавиши

[ctx: Comment]
en: Bounce keys has been enabled or disabled
ru: Включены или отключены «прыгающие» клавиши

[ctx: Name]
en: Mouse keys has been enabled or disabled
ru: Нажаты или отжаты клавиши мыши

[ctx: Comment]
en: Mouse keys has been enabled or disabled
ru: Нажаты или отжаты клавиши мыши

[ctx: Comment]
en: Improve accessibility for disabled persons
ru: Специальные возможности для людей с физическими ограничениями

[ctx: Name]
en: Autostart
ru: Автозапуск

[ctx: Comment]
en: A configuration tool for managing which programs start up.
ru: Управление программами, запускаемыми в начале сеанса KDE

[ctx: Name]
en: System Bell
ru: Системный звуковой сигнал

[ctx: Comment]
en: System Bell Configuration
ru: Настройка системного звукового сигнала

[ctx: Name]
en: Colors
ru: Цвета

[ctx: Comment]
en: Color settings
ru: Настройка цветов

[ctx: Name]
en: Date & Time
ru: Дата и время

[ctx: Comment]
en: Date and time settings
ru: Настройка даты и времени

[ctx: Name]
en: Date and Time Control Module
ru: Модуль настройки даты и времени

[ctx: Name]
en: Save the date/time settings
ru: Сохранить параметры даты и времени

[ctx: Description]
en: System policies prevent you from saving the date/time settings.
ru: Системными правилами запрещено вам сохранять дату и время.

[ctx: Name]
en: Paths
ru: Пути

[ctx: Comment]
en: Change the location important files are stored
ru: Пути к важным файлам

[ctx: Name]
en: Desktop Theme
ru: Тема рабочего стола

[ctx: Comment]
en: Customize the desktop theme
ru: Настройка темы рабочего стола

[ctx: Name]
en: Fonts
ru: Шрифты

[ctx: Comment]
en: Font settings
ru: Настройка шрифтов

[ctx: Name]
en: Display
ru: Экран

[ctx: Comment]
en: Display Settings
ru: Настройка экрана

[ctx: Comment]
en: Joystick settings
ru: Настройка джойстика

[ctx: Name]
en: Joystick
ru: Джойстик

[ctx: Name]
en: Cursor Theme
ru: Тема курсоров

[ctx: Comment]
en: Customize the mouse cursor appearance
ru: Настройка внешнего вида курсора мыши

[ctx: Name]
en: Mouse
ru: Мышь

[ctx: Comment]
en: Mouse settings
ru: Настройка мыши

[ctx: Name]
en: Keyboard
ru: Клавиатура

[ctx: Comment]
en: Keyboard settings
ru: Настройка клавиатуры

[ctx: Name]
en: Keyboard Daemon
ru: Фоновая служба клавиатуры

[ctx: Name]
en: Keyboard Layout
ru: Раскладка клавиатуры

[ctx: Comment]
en: View and switch between active keyboard layouts
ru: Просмотреть и переключиться между активными раскладками клавиатуры

[ctx: Name]
en: Global Keyboard Shortcuts
ru: Глобальные комбинации клавиш

[ctx: Comment]
en: Configuration of keybindings
ru: Настройка глобальных комбинаций клавиш

[ctx: Name]
en: KDE Default for 3 Modifier Keys
ru: KDE с тремя клавишами-модификаторами

[ctx: Name]
en: KDE Default for 4 Modifier Keys
ru: KDE с четырьмя клавишами-модификаторами

[ctx: Name]
en: Mac Scheme
ru: Mac

[ctx: Name]
en: UNIX Scheme
ru: UNIX

[ctx: Name]
en: Windows Scheme (Without Win Key)
ru: Windows (без клавиши Win)

[ctx: Name]
en: Windows Scheme (With Win Key)
ru: Windows (поддержка клавиши Win)

[ctx: Name]
en: WindowMaker (3 Modifier Keys)
ru: WindowMaker (3 клавиши-модификатора)

[ctx: Name]
en: Install...
ru: Установить...

[ctx: GenericName]
en: Font Viewer
ru: Просмотр шрифтов

[ctx: Name]
en: Font Installer
ru: Установка шрифтов

[ctx: Name]
en: Manage system-wide fonts.
ru: Управление системными шрифтами

[ctx: Description]
en: Modifying the system-wide font configuration requires privileges.
ru: Для изменения параметров системных шрифтов вам необходимы соответствующие привилегии.

[ctx: Comment]
en: Install, manage, and preview fonts
ru: Установка и просмотр шрифтов

[ctx: Name]
en: Font Files
ru: Файлы шрифтов

[ctx: Name]
en: Font Viewer
ru: Просмотр шрифтов

[ctx: Name]
en: Install KDE Theme
ru: Установка темы KDE

[ctx: Name]
en: Theme Manager
ru: Управление темами

[ctx: Comment]
en: Manage global KDE visual themes
ru: Управление темами KDE

[ctx: Name]
en: Launch Feedback
ru: Запуск приложений

[ctx: Comment]
en: Choose application-launch feedback style
ru: Выбор типа отклика приложений при запуске

[ctx: GenericName]
en: Screen Resize & Rotate
ru: Изменение размера и ориентации экрана

[ctx: Comment]
en: A panel applet for resizing and reorientating X screens.
ru: Виджет панели для изменения размера и ориентации экрана.

[ctx: Name]
en: Display Management change monitor
ru: Управление сменой монитора

[ctx: Name]
en: Size & Orientation
ru: Размер и ориентация

[ctx: Comment]
en: Resize and Rotate your display
ru: Изменение размера и ориентации экрана

[ctx: Name]
en: Screen Saver
ru: Хранитель экрана

[ctx: Comment]
en: Screen Saver Settings
ru: Настройка хранителя экрана

[ctx: Name]
en: Smartcards
ru: Смарткарты

[ctx: Comment]
en: Configure smartcard support
ru: Настройка поддержки смарткарт

[ctx: Name]
en: Standard Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: Comment]
en: Configuration of standard keybindings
ru: Настройка комбинаций клавиш

[ctx: Name]
en: Style
ru: Стиль

[ctx: Comment]
en: Allows the manipulation of widget behavior and changing the Style for KDE
ru: Стиль и облик элементов KDE

[ctx: Name]
en: Workspace
ru: Рабочее пространство Plasma

[ctx: Comment]
en: Global options for the Plasma Workspace
ru: Общие параметры рабочего пространства Plasma

[ctx: Name]
en: Multiple Monitors
ru: Несколько мониторов

[ctx: Comment]
en: Configure KDE for multiple monitors
ru: Настройка KDE для нескольких мониторов

[ctx: Comment]
en: Fish Net
ru: Рыбацкая сеть

[ctx: Comment]
en: Flowers
ru: Цветы

[ctx: Comment]
en: Night Rock by Tigert
ru: Ночная скала (Tigert)

[ctx: Comment]
en: Pavement
ru: Мостовая

[ctx: Comment]
en: Rattan
ru: Ротанг

[ctx: Comment]
en: Stonewall 2 by Tigert
ru: Каменная стена 2 (Tigert)

[ctx: Comment]
en: Triangles
ru: Треугольники

[ctx: Comment]
en: XEarth by Kirk Johnson
ru: XEarth (Kirk Johnson)

[ctx: Comment]
en: XGlobe by Thorsten Scheuermann
ru: XGlobe (Thorsten Scheuermann)

[ctx: Comment]
en: XPlanet by Hari Nair
ru: XPlanet (Hari Nair)

[ctx: Name]
en: Login Manager Control Module
ru: Модуль настройки диспетчера входа в систему

[ctx: Name]
en: Save the Login Manager settings
ru: Сохранить параметры входа в систему

[ctx: Description]
en: Administrator authorization is required to change the Login Manager settings
ru: Необходима авторизация администратора для изменений параметров диспетчера входа в систему

[ctx: Name]
en: Manage user images shown in the Login Manager
ru: Изменить изображения пользователей в диспетчере входа в систему.

[ctx: Description]
en: Administrator authorization is required to manage user images for the Login Manager
ru: Необходима авторизация администратора для изменения изображений пользователей в диспетчере входа в систему

[ctx: Name]
en: Manage themes for the Login Manager
ru: Управление темами диспетчера входа в систему

[ctx: Description]
en: Administrator authorization is required to manage themes for the Login Manager
ru: Необходима авторизация администратора для изменения тем диспетчера входа в систему

[ctx: Name]
en: Login Screen
ru: Вход в систему

[ctx: Comment]
en: Configure the login manager (KDM)
ru: Параметры входа в систему (KDM)

[ctx: Name]
en: Stripes
ru: Полоски

[ctx: Comment]
en: An emulation of the Plan 9 window manager 8-1/2
ru: Эмуляция диспетчера окон Plan 9

[ctx: Comment]
en: A minimalist window manager
ru: Простой диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: A minimal window manager based on AEWM, enhanced by virtual desktops and partial GNOME support
ru: Простой диспетчер окон на основе AEWM, имеющий частичную поддержку GNOME.

[ctx: Comment]
en: A window manager with the NeXTStep look and feel, based on FVWM
ru: Диспетчер окон на основе FVWM, повторяющий внешний вид NeXTStep

[ctx: Comment]
en: A GTK+ based window manager with a window grouping feature
ru: Диспетчер окон на основе GTK+ c функцией группировки окон

[ctx: Comment]
en: The Amiga look-alike window manager
ru: Диспетчер окон в стиле Amiga

[ctx: Comment]
en: AfterStep Classic, a window manager based on AfterStep v1.1
ru: AfterStep Classic, диспетчер окон на основе AfterStep v1.1

[ctx: Comment]
en: Highly configurable framework window manager
ru: Максимально настраиваемый диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: A fast & light window manager
ru: Быстрый и лёгкий диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: The Common Desktop Environment, a proprietary industry standard desktop environment
ru: Common Desktop Environment, промышленный стандарт рабочей среды UNIX

[ctx: Comment]
en: Claude's Tab Window Manager, TWM enhanced by virtual screens, etc.
ru: Claude's Tab Window Manager - улучшенная версия TWM

[ctx: Comment]
en: The ChezWam Window Manager, a minimalist window manager based on EvilWM
ru: ChezWam Window Manager - минимальный диспетчер окон на основе EvilWM

[ctx: Comment]
en: An extremely themable very feature-rich window manager
ru: Многофункциональный диспетчер окон, поддерживающий темы

[ctx: Comment]
en: A minimalist window manager based on AEWM
ru: Минимальный диспетчер окон, основанный на AEWM

[ctx: Comment]
en: A highly configurable and low resource window manager based on Blackbox
ru: Настраиваемый диспетчер окон, основанный на Blackbox

[ctx: Comment]
en: The Fast Light Window Manager, based primarily on WM2
ru: Быстрый и лёгкий диспетчер окон, основанный на WM2

[ctx: Comment]
en: A Windows 95 look-alike derivative of FVWM
ru: Клон FVWM в стиле Windows 95

[ctx: Comment]
en: A powerful ICCCM-compliant multiple virtual desktop window manager
ru: Мощный ICCCM-совместимый диспетчер окон, поддерживающий виртуальные рабочие столы

[ctx: Comment]
en: The GNU Network Object Model Environment. A complete, free and easy-to-use desktop environment
ru: GNU Network Object Model Environment - полная, свободная и лёгкая в использовании графическая среда

[ctx: Comment]
en: A lightweight window manager
ru: Лёгкий диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: A Windows 95-OS/2-Motif-like window manager
ru: Диспетчер окон в стиле Windows95-OS/2-Motif

[ctx: Comment]
en: A keyboard-friendly window manager with tiled windows, based on PWM
ru: Управляемый с клавиатуры диспетчер окон, основанный на PWM

[ctx: Comment]
en: The Lars Window Manager, based on 9WM, supports tiled windows
ru: Диспетчер окон на основе 9wm

[ctx: Comment]
en: The Lightweight Window Manager. A non-configurable, bare window manager
ru: Облегчённый, не настраиваемый простой диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: Lightweight X11 desktop environment
ru: Облегчённый диспетчер окон для X11

[ctx: Comment]
en: A window manager for handheld devices
ru: Диспетчер окон для мобильных устройств

[ctx: Comment]
en: A lightweight GTK2 based window manager
ru: Лёгкий диспетчер окон на основе GTK2

[ctx: Comment]
en: The Motif Window Manager
ru: Диспетчер окон Motif

[ctx: Comment]
en: The OpenLook Virtual Window Manager. OLWM enhanced for handling of virtual desktops
ru: Улучшенный диспетчер окон OpenLook, поддерживающий несколько виртуальных рабочих столов

[ctx: Comment]
en: The traditional Open Look Window Manager
ru: Традиционный диспетчер окон системы OpenLook

[ctx: Comment]
en: A lightweight window manager based on Blackbox
ru: Лёгкий диспетчер окон, основанный на Blackbox

[ctx: Comment]
en: A lightweight themeable window manager
ru: Лёгкий диспетчер окон, поддерживающий темы

[ctx: Comment]
en: An Imlib2 based window manager
ru: Диспетчер окон на основе imlib2

[ctx: Comment]
en: A lightweight window manager able to attach multiple windows to one frame
ru: Лёгкий диспетчер окон, способный объединить несколько окон в одной рамке

[ctx: Comment]
en: A Windows 95 like window manager
ru: Диспетчер окон в стиле Windows 95

[ctx: Comment]
en: A simple keyboard-only window manager modeled after Screen
ru: Простой диспетчер окон, моделирующий Screen и управляемый с клавиатуры

[ctx: Comment]
en: A minimal but configurable window manager
ru: Минимальный, но настраиваемый диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: An extensible window manager scriptable with an Emacs Lisp-like language
ru: Диспетчер окон, расширяемый скриптами Lisp наподобие Emacs

[ctx: Comment]
en: The Tab Window Manager
ru: Традиционный диспетчер окон системы X

[ctx: Comment]
en: The UNIX Desktop Environment
ru: UNIX Desktop Environment

[ctx: Comment]
en: The Virtual Tab Window Manager. TWM enhanced by virtual screens, etc.
ru: Вариант TWM, поддерживающий виртуальные рабочие столы и другие возможности

[ctx: Comment]
en: A window manager based on 9WM, enhanced by virtual screens and keyboard bindings
ru: Диспетчер окон на основе 9wm, поддерживающий виртуальные рабочие столы и привязку клавиш

[ctx: Comment]
en: A highly customizable window manager based on Blackbox
ru: Настраиваемый диспетчер окон, основанный на Blackbox

[ctx: Comment]
en: A small, non-configurable window manager
ru: Маленький, не настраиваемый диспетчер окон

[ctx: Comment]
en: A simple window manager that resembles the NeXTStep look very closely
ru: Простой диспетчер окон, воспроизводящий интерфейс NeXTStep

[ctx: Comment]
en: The Cholesterol Free Desktop Environment, version 4. A desktop environment reminiscent of CDE
ru: Не перегруженная рабочая среда XFCE версии 4, напоминающая CDE

[ctx: Comment]
en: The Cholesterol Free Desktop Environment. A desktop environment reminiscent of CDE
ru: Не перегруженная рабочая среда, напоминающая CDE

[ctx: Name]
en: Circles
ru: Круги

[ctx: Description]
en: Theme with blue circles
ru: Тема с синими кругами

[ctx: Name]
en: Horos
ru: Хорос

[ctx: Description]
en: Oxygen Theme
ru: Тема Oxygen

[ctx: Name]
en: Input Actions
ru: Горячие клавиши

[ctx: Comment]
en: Input Actions service performing configured actions on key presses
ru: Служба горячих клавиш настраивает действия на нажатия клавиш

[ctx: Comment]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: Name]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Comment]
en: Simple_action
ru: Простое действие

[ctx: Comment]
en: This group contains various examples demonstrating most of the features of KHotkeys. (Note that this group and all its actions are disabled by default.)
ru: Эта группа содержит некоторые примеры, демонстрирующие возможности настройки. По умолчанию все действия в этой группе отключены.

[ctx: Name]
en: Examples
ru: Примеры

[ctx: Comment]
en: After pressing Ctrl+Alt+I, the KSIRC window will be activated, if it exists. Simple.
ru: При нажатии Ctrl+Alt+I существующее окно KSIRC становится активным.

[ctx: Name]
en: Activate KSIRC Window
ru: Показать окно KSIRC

[ctx: Comment]
en: KSIRC window
ru: Окно KSIRC

[ctx: Name]
en: Type 'Hello'
ru: Ввод «Hello»

[ctx: Comment]
en: This action runs Konsole, after pressing Ctrl+Alt+T.
ru: Запуск Konsole при нажатии Ctrl+Alt+T.

[ctx: Name]
en: Run Konsole
ru: Запустить Konsole

[ctx: Name]
en: Remap Ctrl+W to Ctrl+F4 in Qt Designer
ru: Замена Ctrl+W на Ctrl+F4 для Qt Designer

[ctx: Comment]
en: By pressing Alt+Ctrl+W a D-Bus call will be performed that will show the minicli. You can use any kind of D-Bus call, just like using the command line 'qdbus' tool.
ru: При нажатии Alt+Ctrl+W будет осуществлён вызов D-Bus для показа диалога выполнения команд. Вы можете указывать любые вызовы D-Bus как при использовании программы «qdbus».

[ctx: Name]
en: Perform D-Bus call 'qdbus org.kde.krunner /App display'
ru: Выполнять D-Bus вызов 'qdbus org.kde.krunner /App display'

[ctx: Name]
en: Next in XMMS
ru: Следующая композиция в XMMS

[ctx: Comment]
en: XMMS window
ru: Окно XMMS

[ctx: Comment]
en: XMMS Player window
ru: Окно проигрывателя XMMS

[ctx: Name]
en: Konqi Gestures
ru: Росчерки Konqueror

[ctx: Comment]
en: Konqueror window
ru: Окно Konqueror

[ctx: Name]
en: Back
ru: Назад

[ctx: Name]
en: Forward
ru: Вперёд

[ctx: Name]
en: Up
ru: Вверх

[ctx: Name]
en: Reload
ru: Обновить

[ctx: Name]
en: Go to KDE Website
ru: Веб-сайт KDE

[ctx: Comment]
en: Basic Konqueror gestures.
ru: Базовые росчерки Konqueror.

[ctx: Name]
en: Konqueror Gestures
ru: Росчерки Konqueror

[ctx: Comment]
en: Press, move left, release.
ru: Нажать, влево, отпустить.

[ctx: Comment]
en: Opera-style: Press, move up, release.\nNOTE: Conflicts with 'New Tab', and as such is disabled by default.
ru: Росчерк Opera: нажать, вверх, отпустить.\nКонфликтует с действием «Новая вкладка», которое отключено по умолчанию.

[ctx: Name]
en: Stop Loading
ru: Остановить загрузку

[ctx: Comment]
en: Going up in URL/directory structure.\nMozilla-style: Press, move up, move left, move up, release.
ru: Перейти на два уровня выше.\nРосчерк Mozilla: нажать, вверх, влево, вверх, отпустить

[ctx: Comment]
en: Going up in URL/directory structure.\nOpera-style: Press, move up, move left, move up, release.\nNOTE: Conflicts with  "Activate Previous Tab", and as such is disabled by default.
ru: Перейти на два уровня выше.\nРосчерк Opera: нажать, вверх, влево, вверх, отпустить.\nКонфликтует с действием «Перейти на предыдущую вкладку», которое отключено по умолчанию.

[ctx: Name]
en: Up #2
ru: Вверх на два уровня

[ctx: Comment]
en: Press, move up, move right, release.
ru: Нажать, вверх, вправо, отпустить.

[ctx: Name]
en: Activate Next Tab
ru: Перейти на следующую вкладку

[ctx: Comment]
en: Press, move up, move left, release.
ru: Нажать, вверх, влево, отпустить.

[ctx: Name]
en: Activate Previous Tab
ru: Перейти на предыдущую вкладку

[ctx: Comment]
en: Press, move down, move up, move down, release.
ru: Нажать, вниз, вверх, вниз, отпустить.

[ctx: Name]
en: Duplicate Tab
ru: Дублировать вкладку

[ctx: Comment]
en: Press, move down, move up, release.
ru: Нажать, вниз, вверх, отпустить.

[ctx: Name]
en: Duplicate Window
ru: Дублировать окно

[ctx: Comment]
en: Press, move right, release.
ru: Нажать, вправо, отпустить.

[ctx: Comment]
en: Press, move down, move half up, move right, move down, release.\n(Drawing a lowercase 'h'.)
ru: Нажать, вниз, вполовину вверх, вправо, вниз, отпустить.\nКак будто рисуете мышью букву «h».

[ctx: Comment]
en: Press, move right, move down, move right, release.\nMozilla-style: Press, move down, move right, release.
ru: Нажать, вправо, вниз, вправо, отпустить.\nРосчерк Mozilla: нажать, вниз, вправо, отпустить.

[ctx: Name]
en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

[ctx: Comment]
en: Press, move up, release.\nConflicts with Opera-style 'Up #2', which is disabled by default.
ru: Нажать, вверх, отпустить.\nКонфликтует с росчерком Opera «На два уровня выше», который отключён по умолчанию.

[ctx: Name]
en: New Tab
ru: Новая вкладка

[ctx: Comment]
en: Press, move down, release.
ru: Нажать, вниз, отпустить.

[ctx: Name]
en: New Window
ru: Новое окно

[ctx: Comment]
en: Press, move up, move down, release.
ru: Нажать, вверх, вниз, отпустить.

[ctx: Comment]
en: This group contains actions that are set up by default.
ru: Группа действий по умолчанию.

[ctx: Name]
en: Preset Actions
ru: Примеры действий

[ctx: Comment]
en: Launches KSnapShot when PrintScrn is pressed.
ru: Запуск KSnapShot при нажатии кнопки PrintScreen.

[ctx: Name]
en: PrintScreen
ru: Снимок экрана

[ctx: Name]
en: Custom Shortcuts
ru: Специальные действия

[ctx: Comment]
en: Configure Input Actions settings
ru: Настройка горячих клавиш

[ctx: Name]
en: Lost And Found
ru: Прочее

[ctx: Name]
en: Graphical Information
ru: Сведения о графике

[ctx: Name]
en: KInfoCenter Category
ru: Категория «Информации о системе»

[ctx: Name]
en: Device Information
ru: Сведения об устройствах

[ctx: Name]
en: Network Information
ru: Сведения о сети

[ctx: GenericName]
en: Info Center
ru: Информация о системе

[ctx: Name]
en: Device Viewer
ru: Список устройств

[ctx: Comment]
en: Device Viewer
ru: Сведения об отдельных устройствах

[ctx: Name]
en: DMA-Channels
ru: Каналы DMA

[ctx: Comment]
en: DMA information
ru: Сведения о DMA

[ctx: Name]
en: Interrupts
ru: Прерывания

[ctx: Comment]
en: Interrupt information
ru: Сведения о прерываниях

[ctx: Name]
en: IO-Ports
ru: Порты ввода/вывода

[ctx: Comment]
en: IO-port information
ru: Сведения о портах ввода/вывода

[ctx: Comment]
en: SCSI information
ru: Сведения о устройствах SCSI

[ctx: Name]
en: Summary
ru: Сводка

[ctx: Comment]
en: Hardware Information Summary
ru: Краткие сведения о системе

[ctx: Comment]
en: X-Server information
ru: Сведения о сервере X

[ctx: Name]
en: Memory
ru: Память

[ctx: Comment]
en: Memory information
ru: Сведения об использовании памяти

[ctx: Name]
en: Network Interfaces
ru: Сетевые интерфейсы

[ctx: Comment]
en: Network interface information
ru: Сведения о сетевых интерфейсах

[ctx: Comment]
en: OpenGL information
ru: Сведения об OpenGL

[ctx: Comment]
en: PCI information
ru: Сведения о устройствах PCI

[ctx: Name]
en: Samba Status
ru: Сервер Samba

[ctx: Comment]
en: Samba status monitor
ru: Состояние сервера Samba

[ctx: Name]
en: USB Devices
ru: Устройства USB

[ctx: Comment]
en: USB devices attached to this computer
ru: Подключённые устройства USB

[ctx: Name]
en: IEEE 1394 Devices
ru: Устройства IEEE 1394

[ctx: Comment]
en: Attached IEEE 1394 devices
ru: Подключённые устройства IEEE 1394

[ctx: GenericName]
en: Clipboard Tool
ru: Монитор буфера обмена

[ctx: Comment]
en: A cut & paste history utility
ru: История буфера обмена

[ctx: Description]
en: Jpeg-Image
ru: Рисунок JPEG

[ctx: Description]
en: Launch &Gwenview
ru: Открыть в &Gwenview

[ctx: Description]
en: Web-URL
ru: Ссылка на веб-страницу

[ctx: Description]
en: Open with &default Browser
ru: Открыть в &браузере по умолчанию

[ctx: Description]
en: Open with &Konqueror
ru: Открыть в &Konqueror

[ctx: Description]
en: Open with &Mozilla
ru: Открыть в &Mozilla

[ctx: Description]
en: Send &URL
ru: &Отправить ссылку

[ctx: Description]
en: Open with &Firefox
ru: Открыть в &Firefox

[ctx: Description]
en: Send &Page
ru: Отправить &страницу

[ctx: Description]
en: Mail-URL
ru: Отправить

[ctx: Description]
en: Launch &Kmail
ru: Запустить &KMail

[ctx: Description]
en: Launch &mutt
ru: Запустить &mutt

[ctx: Description]
en: Text File
ru: Текстовый файл

[ctx: Description]
en: Launch K&Write
ru: Запустить K&Write

[ctx: Description]
en: Local file URL
ru: Ссылка на локальный файл

[ctx: Description]
en: Send &File
ru: Отправить &файл

[ctx: Description]
en: Gopher URL
ru: Ссылка Gopher

[ctx: Description]
en: ftp URL
ru: Ссылка FTP

[ctx: Name]
en: Menu Editor
ru: Редактор меню

[ctx: Name]
en: Command Runner
ru: Запуск команд

[ctx: Comment]
en: Screen Saver
ru: Хранитель экрана

[ctx: Name]
en: Screen saver started
ru: Хранитель экрана запущен

[ctx: Comment]
en: The screen saver has been started
ru: Хранитель экрана запущен

[ctx: Name]
en: Screen locked
ru: Экран заблокирован

[ctx: Comment]
en: The screen has been locked
ru: Экран заблокирован

[ctx: Name]
en: Screen saver exited
ru: Хранитель экрана завершил работу

[ctx: Comment]
en: The screen saver has finished
ru: Хранитель экрана завершил работу

[ctx: Name]
en: Screen unlocked
ru: Экран разблокирован

[ctx: Comment]
en: The screen has been unlocked
ru: Экран разблокирован

[ctx: Name]
en: Screen unlock failed
ru: Не удалось разблокировать экран

[ctx: Comment]
en: Failed attempt to unlock the screen
ru: Не удалось разблокировать экран

[ctx: Name]
en: Blank Screen
ru: Пустой экран

[ctx: Name]
en: Setup...
ru: Настроить...

[ctx: Name]
en: Display in Specified Window
ru: Показать в указанном окне

[ctx: Name]
en: Display in Root Window
ru: Показать в корневом окне

[ctx: Name]
en: Random
ru: Случайный

[ctx: Comment]
en: ScreenSaver
ru: Хранитель экрана

[ctx: Name]
en: Session Management
ru: Управление сеансами

[ctx: Comment]
en: Configure the session manager and logout settings
ru: Настройка диспетчера сеансов

[ctx: Name]
en: Splash Screen
ru: Заставка

[ctx: Comment]
en: Manager for Splash Screen Themes
ru: Управление темами экрана-заставки

[ctx: Name]
en: HighContrast
ru: Высококонтрастный

[ctx: Comment]
en: A style that works well with high contrast color schemes
ru: Стиль, хорошо работающий с высококонтрастными цветовыми схемами

[ctx: Comment]
en: Styling of the next generation desktop
ru: Стиль рабочего стола следующего поколения

[ctx: Comment]
en: B3/Modification of B2
ru: B3/модификация B2

[ctx: Comment]
en: Unthemed BeOS-like style
ru: Стиль, подобный BeOS

[ctx: Name]
en: KDE Classic
ru: Классика KDE

[ctx: Comment]
en: Classic KDE style
ru: Классическая тема KDE

[ctx: Name]
en: HighColor Classic
ru: Классический многоцветный

[ctx: Comment]
en: Highcolor version of the classic style
ru: Многоцветная версия классического стиля

[ctx: Name]
en: Keramik
ru: Керамика

[ctx: Comment]
en: A style using alphablending
ru: Стиль, использующий альфаблендинг

[ctx: Name]
en: Light Style, 2nd revision
ru: Лёгкий стиль, версия 2

[ctx: Comment]
en: Second revision of the simple and elegant 'Light' widget style.
ru: Вторая версия простого и элегантного стиля «Лёгкий».

[ctx: Name]
en: Light Style, 3rd revision
ru: Лёгкий стиль, версия 3

[ctx: Comment]
en: Third revision of the simple and elegant 'Light' widget style.
ru: Третья версия простого и элегантного стиля «Лёгкий».

[ctx: Name]
en: MegaGradient highcolor style
ru: Многоцветный стиль MegaGradient

[ctx: Comment]
en: Built-in unthemed CDE style
ru: Стиль CDE (без темы)

[ctx: Comment]
en: Built-in unthemed style similar to Clearlooks from GNOME
ru: Встроенный стиль, похожий на стиль «Ясность» из среды GNOME

[ctx: Name]
en: GTK+ Style
ru: Стиль GTK+

[ctx: Comment]
en: Style that uses the GTK+ theming engine
ru: Стиль, использующий темы GTK+

[ctx: Comment]
en: Style that uses the Apple Appearance Manager
ru: Стиль Mac OS X, использующий Apple Appearance Manager

[ctx: Comment]
en: Built-in enhanced Motif style
ru: Улучшенный стиль Motif

[ctx: Comment]
en: Built-in unthemed Motif style
ru: Стиль Motif  (без темы)

[ctx: Name]
en: Plastique
ru: Пластик

[ctx: Comment]
en: Built-in unthemed style similar to Plastik from KDE3
ru: Встроенный стиль, похожий на Пластик из KDE3

[ctx: Comment]
en: Built-in unthemed Platinum style
ru: Стиль Platinum (без темы)

[ctx: Comment]
en: Built-in SGI style
ru: Стиль SGI

[ctx: Name]
en: MS Windows 9x
ru: Microsoft Windows 9x

[ctx: Comment]
en: Built-in unthemed Windows 9x style
ru: Стиль Windows 9x (без темы)

[ctx: Name]
en: MS Windows Vista
ru: Microsoft Windows Vista

[ctx: Comment]
en: Style that uses the Windows Vista style engine
ru: Стиль, который использует Windows Vista

[ctx: Name]
en: MS Windows XP
ru: Microsoft Windows XP

[ctx: Comment]
en: Style that uses the Windows XP style engine
ru: Стиль, который использует Windows XP

[ctx: Name]
en: Web style
ru: Веб-стиль

[ctx: Comment]
en: Web widget style
ru: Стиль в духе Веб

[ctx: Comment]
en: System Monitor
ru: Системный монитор

[ctx: Name]
en: Pattern Matched
ru: Соответствует шаблону

[ctx: Comment]
en: Search pattern matched
ru: Соответствует шаблону поиска

[ctx: Name]
en: Sensor Alarm
ru: Уведомление от датчика

[ctx: Comment]
en: Sensor exceeded critical limit
ru: Превышен критический предел

[ctx: Name]
en: System Monitor
ru: Системный монитор

[ctx: GenericName]
en: System Monitor
ru: Системный монитор

[ctx: Name]
en: Aurorae Decoration Theme Engine
ru: Оформление темы северное сияние

[ctx: Name]
en: Laptop
ru: Ноутбук

[ctx: Name]
en: Plastik
ru: Пластик

[ctx: Name]
en: Tabstrip
ru: Вкладки

[ctx: Description]
en: (Default) Disable focus stealing prevention for XV
ru: (по умолчанию) отключить предотвращение потери фокуса для XV

[ctx: Name]
en: Blur
ru: Размытие

[ctx: Comment]
en: Blurs the background behind semi-transparent windows
ru: Показывать размытый фон под полупрозрачным окном

[ctx: Name]
en: Box Switch
ru: Переключение с миниатюрами

[ctx: Comment]
en: Display thumbnails of windows in the alt+tab window switcher
ru: Показывать миниатюры окон при переключении окон по Alt+Tab

[ctx: Name]
en: Cover Switch
ru: Карусель

[ctx: Comment]
en: Display a Cover Flow effect for the alt+tab window switcher
ru: Анимация переключения окон по Alt+Tab как карусели

[ctx: Name]
en: Desktop Cube
ru: Куб с рабочими столами

[ctx: Comment]
en: Display each virtual desktop on a side of a cube
ru: Показывать каждый рабочий стол как грань куба

[ctx: Name]
en: Desktop Cube Animation
ru: Анимация куба рабочих столов

[ctx: Comment]
en: Animate desktop switching with a cube
ru: Визуализация переключения рабочих столов вращением куба

[ctx: Name]
en: Dashboard
ru: Приборная доска

[ctx: Name]
en: Desktop Grid
ru: Все рабочие столы

[ctx: Comment]
en: Zoom out so all desktops are displayed side-by-side in a grid
ru: Показать все рабочие столы на одном экране

[ctx: Name]
en: Dialog Parent
ru: Затемнение основного окна

[ctx: Comment]
en: Darkens the parent window of the currently active dialog
ru: Затемнение основного окна при показе диалога

[ctx: Name]
en: Dim Inactive
ru: Затемнение неактивных окон

[ctx: Comment]
en: Darken inactive windows
ru: Затемнение неактивных окон

[ctx: Name]
en: Dim Screen for Administrator Mode
ru: Затемнение экрана при административной задаче

[ctx: Comment]
en: Darkens the entire screen when requesting root privileges
ru: Затемнение всего экрана при запросе привилегий суперпользователя

[ctx: Name]
en: Explosion
ru: Взрыв

[ctx: Comment]
en: Make windows explode when they are closed
ru: Эффект взрыва окна при его закрытии

[ctx: Name]
en: Fade Desktop
ru: Плавная смена рабочих столов

[ctx: Comment]
en: Fade between virtual desktops when switching between them
ru: Постепенная смена изображения при переключении на другой рабочий стол

[ctx: Name]
en: Fade
ru: Растворение

[ctx: Comment]
en: Make windows smoothly fade in and out when they are shown or hidden
ru: Закрывающиеся окна будут становиться всё более прозрачными, а потом совсем исчезать

[ctx: Name]
en: Fall Apart
ru: Распад

[ctx: Comment]
en: Closed windows fall into pieces
ru: Распад закрывающихся окон на части

[ctx: Name]
en: Flip Switch
ru: Перелистывание

[ctx: Comment]
en: Flip through windows that are in a stack for the alt+tab window switcher
ru: Анимация переключения окон по Alt+Tab как страниц книги

[ctx: Name]
en: Glide
ru: Скольжение

[ctx: Name]
en: Highlight Window
ru: Подсвечивать окно

[ctx: Name]
en: Invert
ru: Инверсия

[ctx: Comment]
en: Inverts the color of the desktop and windows
ru: Инверсия цвета рабочего стола и окон

[ctx: Comment]
en: KWin Effect
ru: Эффект диспетчера окон

[ctx: Comment]
en: Smoothly fade to the desktop when logging in
ru: Плавное проявление рабочего стола при входе в систему

[ctx: Comment]
en: Desaturate the desktop when displaying the logout dialog
ru: Плавное обесцвечивание экрана при выходе из сеанса

[ctx: Name]
en: Looking Glass
ru: Линза

[ctx: Comment]
en: A screen magnifier that looks like a fisheye lens
ru: Показ области экрана с эффектом линзы

[ctx: Name]
en: Magic Lamp
ru: Волшебная лампа

[ctx: Comment]
en: Simulate a magic lamp when minimizing windows
ru: Эффект волшебной лампы при сворачивании окон

[ctx: Name]
en: Magnifier
ru: Лупа

[ctx: Comment]
en: Magnify the section of the screen that is near the mouse cursor
ru: Показ части экрана у курсора мыши под увеличительным стеклом

[ctx: Name]
en: Minimize Animation
ru: Анимация сворачивания

[ctx: Comment]
en: Animate the minimizing of windows
ru: Анимация при сворачивании окна

[ctx: Name]
en: Mouse Mark
ru: Рисование мышью

[ctx: Comment]
en: Allows you to draw lines on the desktop
ru: Возможность рисования на экране курсором мыши

[ctx: Name]
en: Present Windows
ru: Все окна

[ctx: Comment]
en: Zoom out until all opened windows can be displayed side-by-side
ru: Показать миниатюры всех открытых окон рядом друг с другом

[ctx: Name]
en: Resize Window
ru: Изменение размера окна

[ctx: Comment]
en: Resizes windows with a fast texture scale instead of updating contents
ru: Изменение размеров окон с быстрым масштабированием текстур вместо обновления содержимого

[ctx: Name]
en: Scale In
ru: Анимация появления окна

[ctx: Comment]
en: Animate the appearing of windows
ru: Анимация появления нового окна

[ctx: Name]
en: Screenshot
ru: Снимок экрана

[ctx: Comment]
en: Saves screenshot of active window into the home directory
ru: Сохраняет снимок экрана активного окна в домашний каталог

[ctx: Name]
en: Shadow
ru: Тень

[ctx: Comment]
en: Draw shadows under windows
ru: Показывать тень под окнами

[ctx: Name]
en: Sharpen
ru: Увеличение чёткости

[ctx: Comment]
en: Make the entire desktop look sharper
ru: Увеличение чёткости рабочего стола

[ctx: Name]
en: Sheet
ru: Лист

[ctx: Name]
en: Show FPS
ru: График производительности

[ctx: Comment]
en: Display KWin's performance in the corner of the screen
ru: Показывать производительность эффектов в углу экрана

[ctx: Name]
en: Show Paint
ru: Подсвечивать отрисовку

[ctx: Comment]
en: Highlight areas of the desktop that have been recently updated
ru: Подсвечивать обновляемые области рабочего стола

[ctx: Name]
en: Slide Back
ru: Выскальзывание

[ctx: Comment]
en: Slide back windows losing focus
ru: Выскальзывание окон при потере фокуса

[ctx: Name]
en: Slide
ru: Прокрутка

[ctx: Comment]
en: Slide windows across the screen when switching virtual desktops
ru: Использовать эффект прокрутки при переходе на другой рабочий стол

[ctx: Name]
en: Sliding popups
ru: Анимация всплывающих окон

[ctx: Comment]
en: Sliding animation for Plasma popups
ru: Анимация всплывающих окон для Plasma

[ctx: Name]
en: Snap Helper
ru: Разметка экрана

[ctx: Comment]
en: Help you locate the center of the screen when moving a window.
ru: Помогает найти центр экрана при перемещении окна

[ctx: Name]
en: Snow
ru: Снег

[ctx: Comment]
en: Simulate snow falling over the desktop
ru: Показывать падающий снег

[ctx: Name]
en: Startup Feedback
ru: Запуск обратной связи

[ctx: Comment]
en: Helper effect for startup feedback
ru: Эффект, помогающий запускать обратную связь

[ctx: Name]
en: Taskbar Thumbnails
ru: Миниатюры окон у панели задач

[ctx: Comment]
en: Display window thumbnails when hovering over taskbar entries
ru: Показывать миниатюру окна при наведении мышью на элемент панели задач

[ctx: Name]
en: Demo Liquid
ru: Демонстрация Liquid

[ctx: Name]
en: Demo Shaky Move
ru: Демонстрация Shaky Move

[ctx: Name]
en: Demo ShiftWorkspaceUp
ru: Демонстрация ShiftWorkspaceUp

[ctx: Name]
en: Demo ShowPicture
ru: Демонстрация ShowPicture

[ctx: Name]
en: Demo Wavy Windows
ru: Демонстрация Wavy Windows

[ctx: Name]
en: Drunken
ru: Пьяница

[ctx: Name]
en: Flame
ru: Пламя

[ctx: Name]
en: Cube Gears
ru: Механизмы в кубе

[ctx: Comment]
en: Display gears inside the cube
ru: Отобразить механизмы внутри куба

[ctx: Name]
en: Howto
ru: Эффект передачи фокуса окну

[ctx: Comment]
en: Demonstration effect for using EffectFrames
ru: Демонстрационный эффект использования EffectFrames

[ctx: Name]
en: Swivel Tabs
ru: Вращающиеся вкладки

[ctx: Name]
en: Test_FBO
ru: Проверка FBO

[ctx: Name]
en: Test_Input
ru: Проверка ввода

[ctx: Name]
en: Test_Thumbnail
ru: Проверка миниатюры

[ctx: Name]
en: Video Record
ru: Запись видео

[ctx: Comment]
en: Record a video of your desktop
ru: Записать видео-ролик действий на рабочем столе

[ctx: Name]
en: Thumbnail Aside
ru: Показать миниатюру окна с краю экрана

[ctx: Comment]
en: Display window thumbnails on the edge of the screen
ru: Добавить миниатюру текущего окна с краю экрана

[ctx: Name]
en: Track Mouse
ru: Поиск курсора мыши на экране

[ctx: Comment]
en: Display a mouse cursor locating effect when activated
ru: Показывает положение курсора мыши на экране

[ctx: Name]
en: Translucency
ru: Полупрозрачность

[ctx: Comment]
en: Make windows translucent under different conditions
ru: Использование полупрозрачности окон при разных событиях

[ctx: Comment]
en: Display window geometries on move/resize
ru: Отображать размеры окна при перемещении и изменении размера окна

[ctx: Name]
en: Wobbly Windows
ru: Колышущиеся окна

[ctx: Comment]
en: Deform windows while they are moving
ru: Колыхание окна при его перемещении

[ctx: Name]
en: Zoom
ru: Масштаб

[ctx: Comment]
en: Magnify the entire desktop
ru: Изменение масштаба рабочего стола

[ctx: Name]
en: Desktop Effects
ru: Эффекты рабочего стола

[ctx: Comment]
en: Configure desktop effects
ru: Настройка эффектов рабочего стола

[ctx: Name]
en: Window Decorations
ru: Оформление окон

[ctx: Comment]
en: Configure the look and feel of window titles
ru: Настройка внешнего вида заголовков окон

[ctx: Name]
en: Virtual Desktops
ru: Рабочие столы

[ctx: Comment]
en: You can configure how many virtual desktops there are.
ru: Настройка количества рабочих столов

[ctx: Name]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: Comment]
en: Configure keyboard and mouse settings
ru: Настройка клавиатуры и мыши

[ctx: Name]
en: Advanced
ru: Дополнительно

[ctx: Comment]
en: Configure advanced window management features
ru: Настройка дополнительных возможностей управления окнами

[ctx: Name]
en: Focus
ru: Фокус

[ctx: Comment]
en: Configure the window focus policy
ru: Настройка поведения фокуса окон

[ctx: Name]
en: Moving
ru: Перемещение

[ctx: Comment]
en: Configure the way that windows are moved
ru: Настройка перемещения окон

[ctx: Name]
en: Window Behavior
ru: Поведение окон

[ctx: Comment]
en: Configure the window behavior
ru: Настройка поведения окон

[ctx: Name]
en: Window Rules
ru: Особые параметры окон

[ctx: Comment]
en: Configure settings specifically for a window
ru: Настройка особых параметров для конкретных окон

[ctx: Name]
en: Screen Edges
ru: Края экрана

[ctx: Comment]
en: Configure active screen edges
ru: Настройка действий для краёв экрана

[ctx: Name]
en: Task Switcher
ru: Переключение окон

[ctx: Comment]
en: KWin Window Manager
ru: Диспетчер окон KWin

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 1
ru: Переход на рабочий стол 1

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop one is selected
ru: Выбран первый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 2
ru: Переход на рабочий стол 2

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop two is selected
ru: Выбран второй рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 3
ru: Переход на рабочий стол 3

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop three is selected
ru: Выбран третий рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 4
ru: Переход на рабочий стол 4

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop four is selected
ru: Выбран четвёртый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 5
ru: Переход на рабочий стол 5

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop five is selected
ru: Выбран пятый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 6
ru: Переход на рабочий стол 6

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop six is selected
ru: Выбран шестой рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 7
ru: Переход на рабочий стол 7

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop seven is selected
ru: Выбран седьмой рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 8
ru: Переход на рабочий стол 8

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop eight is selected
ru: Выбран восьмой рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 9
ru: Переход на рабочий стол 9

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop nine is selected
ru: Выбран девятый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 10
ru: Переход на рабочий стол 10

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop ten is selected
ru: Выбран десятый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 11
ru: Переход на рабочий стол 11

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop eleven is selected
ru: Выбран одиннадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 12
ru: Переход на рабочий стол 12

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop twelve is selected
ru: Выбран двенадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 13
ru: Переход на рабочий стол 13

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop thirteen is selected
ru: Выбран тринадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 14
ru: Переход на рабочий стол 14

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop fourteen is selected
ru: Выбран четырнадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 15
ru: Переход на рабочий стол 15

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop fifteen is selected
ru: Выбран пятнадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 16
ru: Переход на рабочий стол 16

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop sixteen is selected
ru: Выбран шестнадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 17
ru: Переход на рабочий стол 17

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop seventeen is selected
ru: Выбран семнадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 18
ru: Переход на рабочий стол 18

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop eighteen is selected
ru: Выбран восемнадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 19
ru: Переход на рабочий стол 19

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop nineteen is selected
ru: Выбран девятнадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Change to Desktop 20
ru: Переход на рабочий стол 20

[ctx: Comment]
en: Virtual desktop twenty is selected
ru: Выбран двадцатый рабочий стол

[ctx: Name]
en: Activate Window
ru: Активировано окно

[ctx: Comment]
en: Another window is activated
ru: Активировано окно

[ctx: Comment]
en: New window
ru: Новое окно

[ctx: Name]
en: Delete Window
ru: Удаление окна

[ctx: Comment]
en: Delete window
ru: Удаление окна

[ctx: Name]
en: Window Close
ru: Закрытие окна

[ctx: Comment]
en: A window closes
ru: Закрытие окна

[ctx: Name]
en: Window Shade Up
ru: Сворачивание в заголовок

[ctx: Comment]
en: A window is shaded up
ru: Окно свёрнуто в заголовок

[ctx: Name]
en: Window Shade Down
ru: Разворачивание из заголовка

[ctx: Comment]
en: A window is shaded down
ru: Окно развёрнуто из заголовка

[ctx: Name]
en: Window Minimize
ru: Сворачивание окна

[ctx: Comment]
en: A window is minimized
ru: Окно свёрнуто

[ctx: Name]
en: Window Unminimize
ru: Восстановление размеров свёрнутого окна

[ctx: Comment]
en: A Window is restored
ru: Восстановление размеров свёрнутого окна

[ctx: Name]
en: Window Maximize
ru: Распахивание окна

[ctx: Comment]
en: A window is maximized
ru: Окно распахнуто на весь экран

[ctx: Name]
en: Window Unmaximize
ru: Восстановление размеров распахнутого окна

[ctx: Comment]
en: A window loses maximization
ru: Восстановление размеров распахнутого окна

[ctx: Name]
en: Window on All Desktops
ru: Окно на всех рабочих столах

[ctx: Comment]
en: A window is made visible on all desktops
ru: Окно сделано видимым на всех рабочих столах

[ctx: Name]
en: Window Not on All Desktops
ru: Окно не на всех рабочих столах

[ctx: Comment]
en: A Window is no longer visible on all desktops
ru: Окно более не является видимым на всех рабочих столах

[ctx: Name]
en: New Dialog
ru: Новый диалог

[ctx: Comment]
en: Transient window (a dialog) appears
ru: Выводится временное диалоговое окно

[ctx: Name]
en: Delete Dialog
ru: Удаление диалога

[ctx: Comment]
en: Transient window (a dialog) is removed
ru: Удалено временное диалоговое окно

[ctx: Name]
en: Window Move Start
ru: Начато перемещение окна

[ctx: Comment]
en: A window has begun moving
ru: Начато перемещение окна

[ctx: Name]
en: Window Move End
ru: Конец перемещения окна

[ctx: Comment]
en: A window has completed its moving
ru: Перемещение окна закончено

[ctx: Name]
en: Window Resize Start
ru: Начато изменение размеров окна

[ctx: Comment]
en: A window has begun resizing
ru: Начато изменение размеров окна

[ctx: Name]
en: Window Resize End
ru: Закончено изменение размеров окна

[ctx: Comment]
en: A window has finished resizing
ru: Закончено изменение размеров окна

[ctx: Name]
en: Window on Current Desktop Demands Attention
ru: Произошло событие в окне на текущем рабочем столе

[ctx: Comment]
en: A window on the current virtual desktop demands attention
ru: Произошло событие, требующее вашего внимания, в окне на текущем рабочем столе

[ctx: Name]
en: Window on Other Desktop Demands Attention
ru: Произошло событие в окне на другом рабочем столе

[ctx: Comment]
en: A window on an inactive virtual desktop demands attention
ru: Произошло событие, требующее вашего внимания, в окне на другом рабочем столе

[ctx: Name]
en: Compositing Performance Is Slow
ru: Низкая производительность при включённых графических эффектах

[ctx: Comment]
en: The compositing performance was too slow and compositing has been suspended
ru: Отключение графических эффектов, чтобы обеспечить производительность

[ctx: Name]
en: Compositing has been suspended
ru: Графические эффекты были отключены

[ctx: Comment]
en: Another application has requested to suspend compositing.
ru: Одно из приложений отключило графические эффекты

[ctx: Name]
en: Effects not supported
ru: Эффекты не поддерживаются

[ctx: Comment]
en: Some effects are not supported by backend or hardware.
ru: Некоторые эффекты не поддерживаются драйверами или оборудованием.

[ctx: Name]
en: Tiling Enabled
ru: Мозаичный режим включён

[ctx: Comment]
en: Tiling mode has been enabled
ru: Мозаичный режим диспетчера окон включён

[ctx: Name]
en: Tiling Disabled
ru: Мозаичный режим выключен

[ctx: Comment]
en: Tiling mode has been disabled
ru: Мозаичный режим диспетчера окон выключен

[ctx: Name]
en: Tiling Layout Changed
ru: Схема размещения окон изменена

[ctx: Comment]
en: Tiling Layout has been changed
ru: Схема размещения окон была изменена

[ctx: Name]
en: KDE Write Daemon
ru: Служба сообщений KDE

[ctx: Comment]
en: Watch for messages from local users sent with write(1) or wall(1)
ru: Следит за сообщениями, отправляемыми локальными пользователями командами write(1) и wall(1)

[ctx: Name]
en: Write Daemon
ru: Служба локальных сообщений

[ctx: Comment]
en: Local system message service
ru: Служба локальных системных сообщений

[ctx: Name]
en: New message received
ru: Получено сообщение

[ctx: Comment]
en: The daemon received a new message sent with wall(1) or write(1)
ru: Получено сообщение от локального пользователя через команду write(1) или wall(1)

[ctx: Name]
en: Display Management
ru: Управление дисплеем

[ctx: Comment]
en: Manages displays and video outputs
ru: Управляет дисплеями и видео выходом

[ctx: Name]
en: KSysGuard
ru: Системный монитор

[ctx: Name]
en: Kill or stop etc a process
ru: Завершить или остановить процесс

[ctx: Description]
en: Sends a given signal to a given process
ru: Отправка сигнала выбранному процессу

[ctx: Name]
en: Change the priority of a process
ru: Изменение приоритета процесса

[ctx: Description]
en: Change the niceness of a given process
ru: Изменение приоритета выбранного процесса

[ctx: Name]
en: Change IO Scheduler and priority
ru: Смена планировщика и приоритета ввода-вывода

[ctx: Description]
en: Change how the read and writes of a given process are prioritized
ru: Смена планировщика и приоритета ввода-вывода для выбранного процесса

[ctx: Name]
en: Change CPU Scheduler and priority
ru: Смена планировщика и приоритета

[ctx: Description]
en: Change which CPU scheduler is to schedule the running of a given process
ru: Смена планировщика и приоритета для выбранного процесса

[ctx: Name]
en: Detailed Memory Information
ru: Сведения об использовании памяти

[ctx: Name]
en: Fake Net
ru: Тестовая сеть

[ctx: Comment]
en: Fake Network Management
ru: Управление тестовой сетью

[ctx: Comment]
en: Modem Management Backend
ru: Управление модемом

[ctx: Comment]
en: Network Management Backend
ru: Управление сетью

[ctx: Name]
en: Application Launcher
ru: Меню запуска приложений

[ctx: Comment]
en: Launcher to start applications
ru: Современное меню запуска приложений

[ctx: Name]
en: Application Launcher Menu
ru: Классическое меню запуска приложений

[ctx: Comment]
en: Traditional menu based application launcher
ru: Традиционное меню запуска приложений

[ctx: Name]
en: Pager
ru: Переключение рабочих столов

[ctx: Comment]
en: Switch between virtual desktops
ru: Переключение между рабочими столами

[ctx: Name]
en: Task Manager
ru: Панель задач

[ctx: Comment]
en: Switch between running applications
ru: Переключение между запущенными приложениями

[ctx: Name]
en: Trashcan
ru: Корзина

[ctx: Comment]
en: Access to deleted items
ru: Доступ к выброшенным файлам

[ctx: Name]
en: Window List
ru: Список окон

[ctx: Comment]
en: Plasmoid to show list of opened windows.
ru: Виджет, показывающий список окон

[ctx: Name|plasma containment]
en: Desktop Dashboard
ru: Приборная доска

[ctx: Comment]
en: Widget Dashboard
ru: Приборная доска с виджетами

[ctx: Name|plasma containment]
en: Desktop
ru: Рабочий стол

[ctx: Comment]
en: Default desktop
ru: Рабочий стол по умолчанию

[ctx: Name]
en: Empty Panel
ru: Пустая панель

[ctx: Comment]
en: A simple linear panel
ru: Простая линейная панель

[ctx: Name]
en: Plasma Desktop Shell
ru: Консоль сценариев Plasma

[ctx: Comment]
en: Interact with the Plasma desktop shell
ru: Инструмент взаимодействия с оболочкой Plasma

[ctx: Name]
en: Default Panel
ru: Стандартная панель

[ctx: Name]
en: Find Widgets
ru: Поиск виджетов

[ctx: Name]
en: Plasma Desktop Workspace
ru: Рабочий стол Plasma

[ctx: Comment]
en: Plasma Desktop Shell
ru: Рабочий стол Plasma

[ctx: Comment]
en: A new widget has become available on the network.
ru: Доступны новые виджеты в сети

[ctx: Comment]
en: Default desktop toolbox for the Plasma desktop shell
ru: Стандартные инструменты рабочего стола для оболочки рабочего стола Plasma

[ctx: Name]
en: Desktop toolbox
ru: Инструменты Plasma

[ctx: Comment]
en: Default panel toolbox for the Plasma desktop shell
ru: Стандартная панель инструментов для оболочки Plasma

[ctx: Name]
en: Panel toolbox
ru: Инструменты панели

[ctx: Name]
en: Default Plasma Animator
ru: Движок анимации Plasma по умолчанию

[ctx: Name]
en: Activity Bar
ru: Комнаты

[ctx: Comment]
en: Tab bar to switch activities
ru: Переключение комнат

[ctx: Name]
en: Analog Clock
ru: Часы с циферблатом

[ctx: Comment]
en: A clock with hands
ru: Часы со стрелками

[ctx: Name]
en: Battery Monitor
ru: Индикатор батареи

[ctx: Comment]
en: See the power status of your battery
ru: Просмотр уровень заряда батареи

[ctx: Name]
en: Calendar
ru: Календарь

[ctx: Comment]
en: View and pick dates from the calendar
ru: Просмотр календаря

[ctx: Comment]
en: Notifications and access for new devices
ru: Уведомление о подключаемых устройствах и доступ к ним

[ctx: Name]
en: Open with File Manager
ru: Открыть в диспетчере файлов

[ctx: Name]
en: Digital Clock
ru: Цифровые часы

[ctx: Comment]
en: Time displayed in a digital format
ru: Показ времени цифрами

[ctx: Name]
en: Icon
ru: Значок

[ctx: Comment]
en: A generic icon
ru: Значок запуска

[ctx: Name]
en: Lock/Logout
ru: Блокирование экрана и выход

[ctx: Comment]
en: Lock the screen or log out
ru: Кнопки блокирования экрана и завершения сеанса

[ctx: Name]
en: Notifications
ru: Системные уведомления

[ctx: Comment]
en: Display notifications and jobs
ru: Уведомления и задания

[ctx: Name]
en: Panel Spacer
ru: Разделитель

[ctx: Comment]
en: Reserve empty spaces within the panel.
ru: Занимает свободное место на панели

[ctx: Name]
en: Quicklaunch
ru: Панель запуска

[ctx: Comment]
en: Launch your favourite Applications
ru: Панель с избранными приложениями

[ctx: Name]
en: CPU Monitor
ru: Использование процессора

[ctx: Comment]
en: A CPU usage monitor
ru: Монитор использования процессора

[ctx: Name]
en: Hard Disk Status
ru: Место на диске

[ctx: Comment]
en: A hard disk usage monitor
ru: Монитор использования дисков

[ctx: Name]
en: Hardware Info
ru: Оборудование компьютера

[ctx: Comment]
en: Show hardware info
ru: Показ сведений об оборудовании

[ctx: Name]
en: Network Monitor
ru: Сетевой монитор

[ctx: Comment]
en: A network usage monitor
ru: Монитор сетевой активности

[ctx: Name]
en: Memory Status
ru: Использование памяти

[ctx: Comment]
en: A RAM usage monitor
ru: Монитор использования оперативной памяти

[ctx: Name]
en: Hardware Temperature
ru: Температурные датчики

[ctx: Comment]
en: A system temperature monitor
ru: Монитор температуры разных узлов компьютера

[ctx: Comment]
en: System monitoring applet
ru: Системный монитор

[ctx: Name]
en: System Tray
ru: Системный лоток

[ctx: Comment]
en: Access hidden applications minimized in the system tray
ru: Показ значков приложений, свёрнутых в системный лоток

[ctx: Name]
en: Web Browser
ru: Веб-браузер

[ctx: Comment]
en: A simple web browser
ru: Простой веб-браузер

[ctx: Comment]
en: Simple application launcher
ru: Упрощённое меню запуска приложений

[ctx: Name]
en: Standard Menu
ru: Стандартное контекстное меню

[ctx: Comment]
en: The menu that normally shows on right-click
ru: Меню, которое обычно открывается правой кнопкой мыши

[ctx: Name]
en: Minimal Menu
ru: Минимальное меню

[ctx: Name]
en: Paste
ru: Вставка текста

[ctx: Comment]
en: Creates a widget from the contents of the clipboard
ru: Создание виджета с содержимым буфера обмена

[ctx: Name]
en: Switch Activity
ru: Переключение комнат

[ctx: Comment]
en: Switch to another activity
ru: Переключение на другую комнату

[ctx: Name]
en: Switch Desktop
ru: Переключение рабочих столов

[ctx: Comment]
en: Switch to another virtual desktop
ru: Переключение на другой рабочий стол

[ctx: Name]
en: Switch Window
ru: Переключение окон

[ctx: Comment]
en: Show a list of windows to switch to
ru: Показать список окон

[ctx: Name]
en: Application Job Information
ru: Системные уведомления

[ctx: Comment]
en: Application job updates (via kuiserver)
ru: Обновление заданий приложений (с помощью диспетчера заданий)

[ctx: Comment]
en: Information and launching of all applications in the app menu.
ru: Информация и запуск всех приложений в меню приложений.

[ctx: Comment]
en: Passive device notifications for the user.
ru: Пассивные уведомления пользователей об оборудовании.

[ctx: Name]
en: Dictionary
ru: Словарь

[ctx: Comment]
en: Look up word meanings
ru: Показ значений слов или перевода

[ctx: Name]
en: Run Commands
ru: Выполнить команду

[ctx: Comment]
en: Run Executable Data Engine
ru: Источник данных исполняемых объектов

[ctx: Comment]
en: Data Engine for getting favicons of web sites
ru: Источник данных значков веб-сайтов

[ctx: Name]
en: Files and Directories
ru: Файлы и папки

[ctx: Name]
en: Geolocation
ru: Местоположение

[ctx: Comment]
en: Geolocation Data Engine
ru: Источник данных о местоположении

[ctx: Name]
en: Geolocation GPS
ru: Геолокация по GPS

[ctx: Comment]
en: Geolocation from GPS address.
ru: Геолокация по GPS-адресу.

[ctx: Comment]
en: Geolocation from IP address.
ru: Геолокация по IP-адресу.

[ctx: Comment]
en: Plasma Geolocation Provider
ru: Расположения

[ctx: Name]
en: Hotplug Events
ru: Уведомление о подключении устройств

[ctx: Comment]
en: Tracks hot-pluggable devices as they appear and disappear.
ru: Следит за появлением и исчезновением подключаемых на лету устройств

[ctx: Comment]
en: Keyboard modifier and mouse buttons states
ru: Модификатор клавиатуры и состояний клавиш мыши

[ctx: Name]
en: Meta Data
ru: Метаданные

[ctx: Name]
en: Pointer Position
ru: Положение указателя мыши

[ctx: Comment]
en: Mouse position and cursor
ru: Позиция мыши и курсор

[ctx: Name]
en: Networking
ru: Сеть

[ctx: Name]
en: Application Notifications
ru: Уведомления приложений

[ctx: Comment]
en: Passive visual notifications for the user.
ru: Пассивные визуальные уведомления пользователей.

[ctx: Name]
en: Now Playing
ru: Сейчас проигрывается

[ctx: Comment]
en: Lists currently playing music
ru: Звучащее сейчас произведение

[ctx: Comment]
en: Places, as seen in the file manager and in file dialogs.
ru: Точки входа, отображаемые в диспетчере файлов и файловых диалогах.

[ctx: Name|plasma data engine]
en: Power Management
ru: Управление питанием

[ctx: Comment]
en: Battery, AC, sleep and PowerDevil information.
ru: Информация о батарее, электрической сети и PowerDevil.

[ctx: Name]
en: RSS
ru: Ленты новостей RSS

[ctx: Comment]
en: RSS News Data Engine
ru: Показ новостей из лент RSS

[ctx: Comment]
en: Enables the share of images using the imgur service
ru: Позволяет публиковать изображения на сервере Imgur

[ctx: Comment]
en: Enables the share of text using pastebin.com service
ru: Позволяет публиковать текст на сервере pastebin.com

[ctx: Comment]
en: Paste text with openSUSE
ru: Позволяет публиковать текст на сервере openSUSE

[ctx: Comment]
en: Paste text with the PrivatePaste.com service
ru: Позволяет публиковать текст на сервере PrivatePaste.com

[ctx: Name]
en: Simplest Image Hosting
ru: Simplest-Image-Hosting.net

[ctx: Comment]
en: Enables the share of images using the Simplest Image Hosting service
ru: Позволяет публиковать изображения на сервере Simplest Image Hosting

[ctx: Comment]
en: Enables the share of text using wklej.org service
ru: Позволяет публиковать текст на сервере wklej.org

[ctx: Comment]
en: Enables the share of images using the wstaw.org service
ru: Позволяет публиковать изображения на сервере wstaw.org

[ctx: Comment]
en: Engine to share content using different services
ru: Инструмент, используемый различными службами для открытия общего доступа к содержимому каталогов

[ctx: Comment]
en: Plugin for Plasma Sharebin
ru: Расширение для Plasma Sharebin

[ctx: Comment]
en: Device data via Solid
ru: Сведения об устройствах от Solid

[ctx: Comment]
en: Engine for applications' status information, based on the Status Notifier protocol.
ru: Инструмент для уведомления приложениями пользователя о своём состоянии, основанный на протоколе Status Notifier.

[ctx: Comment]
en: System status information
ru: Сведения о системе

[ctx: Name]
en: Window Information
ru: Сведения об окне

[ctx: Comment]
en: Information and management services for all available windows.
ru: Информация и управление службами для всех доступных окон.

[ctx: Name]
en: Date and Time
ru: Дата и время

[ctx: Comment]
en: Date and time by timezone
ru: Дата и время в различных часовых поясах

[ctx: Name]
en: BBC Weather from UK MET Office
ru: BBC Weather от UK MET Office

[ctx: Comment]
en: XML Data from the UK MET Office
ru: Данные в формате XML от UK MET Office

[ctx: Comment]
en: XML Data from Environment Canada
ru: Данные в формате XML от Environment Canada

[ctx: Name]
en: NOAA's National Weather Service
ru: Национальная служба погоды США

[ctx: Comment]
en: XML Data from NOAA's National Weather Service
ru: Данные в формате XML от NOAA

[ctx: Comment]
en: Weather forecast by wetter.com
ru: Прогноз погоды с wetter.com

[ctx: Name]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: Comment]
en: Weather data from multiple online sources
ru: Информация о погоде из разных источников в Интернете

[ctx: Name|plasma runner]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: Comment]
en: Find and open bookmarks
ru: Закладки

[ctx: Name]
en: Calculator
ru: Калькулятор

[ctx: Comment]
en: Calculate expressions
ru: Вычисление выражений

[ctx: Name]
en: Kill Applications
ru: Завершение приложений

[ctx: Name]
en: Terminate Applications
ru: Завершение приложений

[ctx: Comment]
en: Stop applications that are currently running
ru: Остановить запущенные в данный момент приложения

[ctx: Name]
en: Locations
ru: Расположения

[ctx: Comment]
en: File and URL opener
ru: Открытие файлов и ссылок

[ctx: Name]
en: Nepomuk Desktop Search Runner
ru: Поиск по меткам и содержимому

[ctx: Comment]
en: KRunner which performs desktop searches via Nepomuk
ru: Поиск данных с помощью Nepomuk

[ctx: Comment]
en: Open Devices and Folder Bookmarks
ru: Подключаемые устройства и папки

[ctx: Comment]
en: Basic Power Management Operations
ru: Управление питанием

[ctx: Name]
en: Recent Documents
ru: Последние документы

[ctx: Comment]
en: Find applications, control panels and services
ru: Поиск приложений и служб

[ctx: Name]
en: Desktop Sessions
ru: Сеансы

[ctx: Comment]
en: Fast user switching
ru: Быстрое переключение пользователей

[ctx: Name]
en: Command Line
ru: Запуск программ

[ctx: Comment]
en: Executes shell commands
ru: Запуск исполняемых программ

[ctx: Name|plasma runner]
en: Devices
ru: Устройства

[ctx: Comment]
en: Manage removable devices
ru: Управление подключаемыми устройствами

[ctx: Name|plasma runner]
en: Web Shortcuts
ru: Сокращения

[ctx: Comment]
en: Allows user to use Konqueror's Web shortcuts
ru: Использование веб-сокращений Konqueror

[ctx: Name]
en: Windowed widgets
ru: Мобильные виджеты

[ctx: Comment]
en: Find Plasma widgets that can be run as standalone windows
ru: Поиск виджетов, способных работать как самостоятельные приложения

[ctx: Name|plasma runner]
en: Windows
ru: Окна

[ctx: Comment]
en: List windows and desktops and switch them
ru: Отображает список окон и рабочих столов и переключается между ними

[ctx: Name]
en: Google Gadgets
ru: Гаджеты Google

[ctx: Comment]
en: Google Desktop Gadget
ru: Гаджет Google для рабочего стола

[ctx: Name]
en: GoogleGadgets
ru: Гаджеты Google

[ctx: Comment]
en: Google Desktop Gadgets
ru: Гаджеты Google для рабочего стола

[ctx: Name]
en: Python Widget
ru: Виджет на языке Python

[ctx: Comment]
en: Plasma widget support written in Python
ru: Виджет Plasma, написанный на языке Python

[ctx: Name]
en: Python data engine
ru: Источник данных на языке Python

[ctx: Comment]
en: Plasma data engine support for Python
ru: Поддержка источников данных для Python

[ctx: Name]
en: Python wallpaper
ru: Обои питон

[ctx: Name]
en: Ruby Widget
ru: Виджет на языке Ruby

[ctx: Comment]
en: Native Plasma widget written in Ruby
ru: Виджет Plasma, написанный на языке Ruby

[ctx: Name]
en: MacOS Dashboard Widgets
ru: Виджеты Mac OS

[ctx: Comment]
en: MacOS dashboard widget
ru: Виджет Mac OS

[ctx: Name]
en: Web Widgets
ru: Веб-виджеты

[ctx: Comment]
en: HTML widget
ru: Виджет на HTML

[ctx: Comment]
en: MacOS X dashboard widget
ru: Виджет Mac OS X

[ctx: Name]
en: Web Widget
ru: Веб-виджет

[ctx: Comment]
en: Webpage widget using HTML and JavaScript
ru: Показ веб-страницы

[ctx: Name]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Name]
en: Image
ru: Изображение

[ctx: Name]
en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

[ctx: Name]
en: Current Application Control
ru: Текущее приложение

[ctx: Name]
en: Search Box
ru: Строка поиска

[ctx: Comment]
en: Search Box for a given RunnerManager
ru: Строка поиска для данного диспетчера запуска

[ctx: Name]
en: Panel for Netbooks
ru: Панель для нетбуков

[ctx: Comment]
en: A containment for a panel
ru: Контейнер панели

[ctx: Comment]
en: Full screen application launcher with search interface
ru: Полноэкранное меню запуска приложений с возможностью поиска

[ctx: Name]
en: Plasma Search and Launch menu
ru: Меню «Поиск и запуск»

[ctx: Comment]
en: Menu entry for The Plasma search and launch activity
ru: Пункт меню для поиска и запуска приложений

[ctx: Comment]
en: List all your bookmarks
ru: Список всех ваших закладок

[ctx: Name]
en: Contacts
ru: Контакты

[ctx: Comment]
en: List all your contacts
ru: Список всех ваших контактов

[ctx: Comment]
en: Applications targeted to software development
ru: Приложения, предназначенные для разработки программных продуктов

[ctx: Comment]
en: Educational applications
ru: Обучающие приложения

[ctx: Comment]
en: A collection of fun games
ru: Собрание весёлых игр

[ctx: Comment]
en: Graphics applications, such as paint programs and image viewers
ru: Графические приложения, такие как программы рисования и просмотра изображений

[ctx: Comment]
en: Internet related applications, such as Web browser, Email and chat
ru: Приложения, связанные с Интернетом, такие как веб-браузер, почтовый клиент и клиент мгновенных сообщений

[ctx: Comment]
en: Multimedia applications, such as audio and video players
ru: Мультимедийные приложения, в том числе проигрыватели аудио и видео

[ctx: Comment]
en: Office related applications, such as wordprocessing and spreadsheets
ru: Офисные приложения, такие как текстовые процессоры и электронные таблицы

[ctx: Comment]
en: System preferences and setup programs
ru: Системные предустановки и установка программ

[ctx: Comment]
en: Engine to handle queries to SAL containment
ru: Обработка запросов к контейнеру SAL

[ctx: Name]
en: Air for netbooks
ru: Air для нетбуков

[ctx: Name]
en: Page one
ru: Первая страница

[ctx: Comment]
en: Default Netbook Page
ru: Стандартная страница для нетбуков

[ctx: Name]
en: Default Netbook Panel
ru: Стандартная панель для нетбуков

[ctx: Name]
en: Search and launch
ru: Поиск и запуск

[ctx: Comment]
en: Default toolbox for the netbook shell
ru: Стандартные инструменты для оболочки Plasma для нетбуков

[ctx: Name]
en: SaverDesktop
ru: Рабочий стол в качестве хранителя экрана

[ctx: Name]
en: Display Brightness
ru: Яркость экрана

[ctx: Comment]
en: Basic Controls for brightness
ru: Базовые функции управления яркостью

[ctx: Name]
en: Dim Display
ru: Тускнение экрана

[ctx: Comment]
en: Dims gradually the display on a time basis
ru: Экран медленно тускнеет со временем

[ctx: Name]
en: Disable Desktop Effects
ru: Отключить эффекты рабочего стола

[ctx: Comment]
en: Temporary disables KWin's desktop effects
ru: Временно отключить эффекты рабочего стола

[ctx: Name]
en: Button events handling
ru: Обработка событий клавиш

[ctx: Comment]
en: Performs an action whenever a button is pressed
ru: Выполняет действие на нажатие клавиши

[ctx: Name]
en: Run Script
ru: Запустить сценарий

[ctx: Comment]
en: Runs a custom script
ru: Запускает пользовательский сценарий

[ctx: Name]
en: Suspend Session
ru: Приостановить сеанс

[ctx: Comment]
en: Suspends the session
ru: Приостанавливает текущий сеанс KDE

[ctx: Description]
en: System policies prevent you from getting the brightness level.
ru: Системными правилами запрещено вам получать уровень яркости.

[ctx: Description]
en: System policies prevent you from setting the brightness level.
ru: Системными правилами запрещено вам устанавливать уровень яркости.

[ctx: Name]
en: Power Management
ru: Управление питанием

[ctx: Comment]
en: Battery, Display and CPU power management and notification
ru: Настройка яркости экрана, режима ожидания и питания

[ctx: Comment]
en: Used for standard notifications
ru: Используется для уведомлений

[ctx: Name]
en: Critical notification
ru: Критичное уведомление

[ctx: Comment]
en: Notifies a critical event
ru: Уведомление о критическом событии

[ctx: Name]
en: Low Battery
ru: Низкий уровень заряда

[ctx: Comment]
en: Your battery has reached low level
ru: Низкий уровень заряда батареи

[ctx: Name]
en: Battery at warning level
ru: Уведомление об уровне заряда

[ctx: Comment]
en: Your battery has reached warning level
ru: Требуется уведомление об уровне заряда

[ctx: Name]
en: Battery at critical level
ru: Критический уровень заряда батареи

[ctx: Comment]
en: Your battery has reached critical level. This notification triggers a countdown before doing the configured action, hence it is strongly advised to leave that on.
ru: Заряд батареи достиг критического уровня. Это уведомление добавляет задержку перед выполнением выбранного действия, потому желательно его оставить включённым.

[ctx: Name]
en: AC adaptor plugged in
ru: Подключён к электрической сети

[ctx: Comment]
en: The power adaptor has been plugged in
ru: Ноутбук подключён к электрической сети

[ctx: Name]
en: AC adaptor unplugged
ru: Отключение от электрической сети

[ctx: Comment]
en: The power adaptor has been unplugged
ru: Ноутбук отключён от электрической сети

[ctx: Name]
en: Job error
ru: Ошибка задания

[ctx: Comment]
en: There was an error while performing a job
ru: Во время выполнения задания произошла ошибка

[ctx: Name]
en: Profile Changed
ru: Смена профиля

[ctx: Comment]
en: The profile was changed
ru: Профиль изменён

[ctx: Name]
en: Performing a suspension job
ru: Переход в режим ожидания

[ctx: Comment]
en: This notification is displayed when a suspension job is about to be done, and it triggers a countdown. Hence, it is strongly advised to leave it on.
ru: Это уведомление показывается при окончании перехода в ждущий режим. Рекомендуется оставить его включённым.

[ctx: Name]
en: Suspension inhibited
ru: Отмена перехода в ждущий режим

[ctx: Comment]
en: The suspension has been inhibited because an application requested it
ru: Переход в ждущий режим прерван по запросу приложения

[ctx: Name]
en: Broken battery notification
ru: Не работают уведомления о состоянии батареи

[ctx: Comment]
en: This notification will pop up if KDE Power Management System detects some troubles with one of your batteries
ru: Это уведомление появляется, если система управления питанием KDE обнаруживает какие-либо проблемы с одной из ваших батарей

[ctx: Name]
en: Information Sources
ru: Средства управления оборудованием

[ctx: Comment]
en: Hardware Integration Configuration with Solid
ru: Настройка оборудования через Solid

[ctx: Comment]
en: Linux Infrared Remote Control
ru: Инфракрасное дистанционное управление для Linux

[ctx: Comment]
en: Network management using the ModemManager daemon, version 0.4
ru: Управление сетью при помощи службы ModemManager версии 0.4

[ctx: Comment]
en: Network management using the NetworkManager daemon
ru: Управление сетью при помощи службы NetworkManager

[ctx: Comment]
en: Network management using the NetworkManager daemon, version 0.7
ru: Управление сетью при помощи службы NetworkManager версии 0.7

[ctx: Name]
en: Plugged
ru: Подключён

[ctx: Name]
en: Solid Device
ru: Устройство Solid

[ctx: Name]
en: Device Type
ru: Тип устройства

[ctx: Name]
en: Driver
ru: Драйвер

[ctx: Name]
en: Driver Handle
ru: Драйверная ссылка на устройство

[ctx: Name]
en: Name
ru: Имя

[ctx: Name]
en: Soundcard Type
ru: Тип звуковой карты

[ctx: Name]
en: Charge Percent
ru: Уровень заряда

[ctx: Name]
en: Charge State
ru: Состояние заряда

[ctx: Name]
en: Rechargeable
ru: Перезаряжаемая

[ctx: Name]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Name]
en: Device
ru: Устройство

[ctx: Name]
en: Major
ru: Старший номер (major)

[ctx: Name]
en: Minor
ru: Младший номер (minor)

[ctx: Name]
en: Has State
ru: Переключатель

[ctx: Name]
en: State Value
ru: Значение состояния

[ctx: Name]
en: Supported Drivers
ru: Поддерживаемые драйверы

[ctx: Name]
en: Supported Protocols
ru: Поддерживаемые протоколы

[ctx: Name]
en: Device Adapter
ru: Адаптер устройства

[ctx: Name]
en: Device Index
ru: Номер устройства

[ctx: Name]
en: Hw Address
ru: Аппаратный адрес

[ctx: Name]
en: Iface Name
ru: Название интерфейса

[ctx: Name]
en: Mac Address
ru: MAC-адрес

[ctx: Name]
en: Wireless
ru: Беспроводная сеть

[ctx: Name]
en: Appendable
ru: Дозаписываемый

[ctx: Name]
en: Available Content
ru: Содержимое

[ctx: Name]
en: Blank
ru: Пустой

[ctx: Name]
en: Capacity
ru: Ёмкость

[ctx: Name]
en: Disc Type
ru: Тип диска

[ctx: Name]
en: Fs Type
ru: Файловая система

[ctx: Name]
en: Ignored
ru: Игнорируется

[ctx: Name]
en: Label
ru: Метка

[ctx: Name]
en: Rewritable
ru: Перезаписываемый

[ctx: Name]
en: Size
ru: Размер

[ctx: Name]
en: Usage
ru: Использование

[ctx: Name]
en: Uuid
ru: UUID

[ctx: Name]
en: Bus
ru: Шина

[ctx: Name]
en: Drive Type
ru: Тип устройства

[ctx: Name]
en: Hotpluggable
ru: Подключается в любое время

[ctx: Name]
en: Read Speed
ru: Скорость чтения

[ctx: Name]
en: Removable
ru: Сменный носитель

[ctx: Name]
en: Supported Media
ru: Поддерживаемые носители

[ctx: Name]
en: Write Speed
ru: Скорость записи

[ctx: Name]
en: Write Speeds
ru: Скорости записи

[ctx: Name]
en: Can Change Frequency
ru: Возможность изменения частоты

[ctx: Name]
en: Instruction Sets
ru: Наборы команд

[ctx: Name]
en: Max Speed
ru: Максимальная скорость

[ctx: Name]
en: Number
ru: Номер

[ctx: Name]
en: Port
ru: Порт

[ctx: Name]
en: Serial Type
ru: Тип последовательного порта

[ctx: Name]
en: Reader Type
ru: Тип устройства чтения

[ctx: Name]
en: Accessible
ru: Доступно

[ctx: Name]
en: File Path
ru: Путь к файлу

[ctx: Name]
en: Device Actions
ru: Действия для устройств

[ctx: Comment]
en: A configuration tool for managing the actions available to the user when connecting new devices to the computer
ru: Настройка предлагаемых пользователю действий при подключении устройств

[ctx: Name]
en: Solid Device Type
ru: Тип устройства Solid

[ctx: Comment]
en: Network management using the Wicd daemon.
ru: Управление сетью при помощи службы Wicd

[ctx: Comment]
en: Manages services that provide status notifier user interfaces
ru: Управляет службой, предоставляющей пользовательский интерфейс уведомлений о состоянии задач

[ctx: GenericName]
en: System Settings
ru: Параметры системы

[ctx: Name]
en: System Settings
ru: Параметры системы

[ctx: Name]
en: Account Details
ru: Учётная запись

[ctx: Name]
en: Application and System Notifications
ru: Уведомления от системы и приложений

[ctx: Name]
en: Common Appearance and Behavior
ru: Основные параметры внешнего вида и поведения

[ctx: Name]
en: Application Appearance
ru: Внешний вид приложений

[ctx: Name]
en: Workspace Appearance
ru: Внешний вид рабочего стола

[ctx: Comment]
en: Customize the appearance of your desktop
ru: Настройка внешнего вида рабочего стола

[ctx: Name]
en: Display and Monitor
ru: Экран

[ctx: Name]
en: Hardware
ru: Оборудование

[ctx: Name]
en: Input Devices
ru: Устройства ввода

[ctx: Name]
en: Locale
ru: Локаль

[ctx: Name]
en: Lost and Found
ru: Прочее

[ctx: Name]
en: Network and Connectivity
ru: Сеть и связь

[ctx: Name]
en: Network Settings
ru: Настройка сети

[ctx: Name]
en: Permissions
ru: Права доступа

[ctx: Name]
en: Personal Information
ru: Личные данные

[ctx: Name]
en: Sharing
ru: Общий доступ к файлам

[ctx: Name]
en: Shortcuts and Gestures
ru: Комбинации клавиш и росчерки

[ctx: Name]
en: Startup and Shutdown
ru: Запуск и завершение

[ctx: Name]
en: System Administration
ru: Системное администрирование

[ctx: Name]
en: Workspace Appearance and Behavior
ru: Внешний вид и поведение среды рабочего стола

[ctx: Name]
en: Workspace Behavior
ru: Поведение среды рабочего стола

[ctx: Name]
en: System Settings Category
ru: Настройка системы

[ctx: Name]
en: Classic Tree View
ru: Дерево

[ctx: Comment]
en: A Classic KDE 3 KControl style system settings view.
ru: Классический стиль «Параметров системы», как в KDE 3.

[ctx: Name]
en: System Settings External Application
ru: Внешнее приложение «Параметров системы»

[ctx: Name]
en: System Settings View
ru: Внешний вид «Параметров системы»

[ctx: Name]
en: Icon View
ru: Значки

[ctx: Comment]
en: The KDE 4 icon view style
ru: Новый вариант внешнего вида «Параметров системы», созданный для KDE 4.

[ctx: Name]
en: Aghi
ru: Иголки

[ctx: Name]
en: Autumn
ru: Осень

[ctx: Name]
en: Blue Wood
ru: Синее дерево

[ctx: Name]
en: Evening
ru: Вечер

[ctx: Name]
en: Fields of Peace
ru: Нива

[ctx: Name]
en: Finally Summer in Germany
ru: В Германии настало лето

[ctx: Name]
en: Fresh Morning
ru: Раннее утро

[ctx: Name]
en: Grass
ru: Трава

[ctx: Name]
en: Hanami
ru: Ханами

[ctx: Name]
en: Media Life
ru: Медиа-жизнь

[ctx: Name]
en: Plasmalicious
ru: Плазма

[ctx: Name]
en: Red Leaf
ru: Красный лист
