kjots - en to ru translation catalogue (27 entries)

en: New Book
ru: Новая книга

en: Book name:
ru: Название книги:

en: Open URL
ru: Открыть ссылку

en: Move Focus
ru: Переместить фокус

en: &New Book...
ru: Новая &книга...

en: New P&age
ru: Новая &страница

en: Save Current Book
ru: Сохранить текущую книгу

en: Save Book to ASCII File
ru: Сохранить книгу как текст

en: Save Page to ASCII File
ru: Сохранить страницу в текстовый файл

en: Delete Current Book
ru: Удалить книгу

en: &Delete Page
ru: &Удалить страницу

en: Copy &Into Page Title
ru: Копировать в ко&лонтитул страницы

en: Insert Date
ru: Вставить дату

en: Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: Next Page
ru: Следующая страница

en: Add Current Book to Hotlist
ru: Добавить текущую книгу в "горячий" список

en: Remove Current Book from Hotlist
ru: Удалить книгу из  "горячего" списка

en: Subject List
ru: Список тем

en: &Books
ru: &Книги

en: Hot&list
ru: &Горячий список

en: A book with this name already exists.
ru: Книга с этим именем уже существует.

en: Are you sure you want to delete the current book?
ru: Вы уверены, что хотите удалить текущую книгу?

en: Only local files are currently supported.
ru: Пока поддерживаются только локальные файлы.

en: File already exists.
    Do you want to overwrite it?
ru: Файл существует.
    Переписать его?

en: Subjects
ru: Темы

en: KDE Note taking utility
ru: Записная книжка KDE

en: Editor &Font
ru: &Шрифт редактора
